Zamknij

Wielka Rafa Koralowa zagrożona. Obumarła już ponad połowa koralowców

15.10.2020 10:58
Wielka Rafa Koralowa
fot. Shutterstock

Wielka Rafa Koralowa od 1995 roku straciła ponad połowę tworzących ją organizmów, a jej zdolność do regeneracji jest zagrożona – tak wynika z badania opublikowanego w środę przez naukowców z Uniwersytetu Jamesa Cooka w Australii. Badacze nie mają wątpliwości co do tego, że to efekt zmian klimatycznych. 

Wielka Rafa Koralowa, rozciągająca się na przestrzeni ponad 2300 km, jest największą tego typu formacją na świecie. Niestety, okazuje się, że w ciągu ostatniego ćwierćwiecza Wielką Rafę dotknęło pięć masowych blaknięć i obumierania tworzących ją organizmów. Te dramatyczne zmiany są spowodowane wzrostem temperatury wody oraz zanieczyszczeniami emitowanymi przez ludzi.

Wielka Rafa Koralowa straciła połowę koralowców

Rekordowe temperatury doprowadziły do masowego blaknięcia dużych połaci północnej i zachodniej części rafy w latach 2016 i 2017, a kolejna fala ciepła w marcu tego roku naruszyła jeszcze większą część w południowym regionie.

Zdaniem naukowców szkody są na tyle poważne, że zagrożona jest zdolność rafy do odbudowy i regeneracji ze względu na coraz mniejszą liczbę koralowców zdolnych do rozmnażania.

– Myśleliśmy, że Wielka Rafa Koralowa jest chroniona przez sam jej rozmiar, ale wyniki naszych badań pokazują, że nawet największy na świecie i stosunkowo dobrze chroniony system rafowy jest coraz bardziej zagrożony i podupada – stwierdził jeden z autorów badania prof. Terry Hughes.

Osłabione przez ciepłą wodę oraz chorujące koralowce bieleją, bo utraciły kolorowe wodorosty, które zaopatrywały je w tlen i składniki odżywcze. Już w 2016 roku naukowcy zwracali uwagę na problem masowego bielenia koralowców – ślady wybielania było wówczas widać już na 93 proc. powierzchni Wielkiej Rafy. 

ZOBACZ TAKŻE: Zaskakujący sposób na odbudowę Wielkiej Rafy. Koralowcom pomoże... muzyka

Wielka Rafa Koralowa: jeden z siedmiu cudów natury

Wielka Rafa Koralowa, położona u wschodnich wybrzeży Australii, uznawana jest za jeden z cudów natury. Tworzy ją ponad 3000 pojedynczych raf i ponad 1000 wysp otoczonych rafami. Wielka Rafa gromadzi 400 typów koralowców, 1,5 tys. gatunków ryb i 4 tys. gatunków mięczaków. W 1981 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To największa pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe – widać ją nawet z kosmosu. Jej wiek datuje się na niemal 20 milionów lat. 

Źródło: PAP