Zamknij

Jak obchodzi się Wielkanoc w innych krajach Europy? Poznaj najciekawsze tradycje świąteczne

Redakcja
27.03.2018 14:14
Tradycje wielkanocne
fot. Shutterstock

Cypryjczycy organizują „bitwę na pisanki”, Brytyjczycy konkurs turlania jajek, a w Szwecji dziewczynki przebierają się za czarownice i zbierają czekoladowe dobrocie. Poznaj najciekawsze tradycje wielkanocne w Europie.

Co kraj, to obyczaj – to powiedzenie doskonale opisuje różnorodność tradycji świątecznych kultywowanych w innych częściach Europy.  

Cypr – „bitwa na pisanki”

Na Cyprze, podobnie jak w Polsce, popularną tradycją jest malowanie jajek. Różnica jednak polega na tym, że wszystkie mają jedną barwę – czerwoną, co ma symbolizować krew Chrystusa.

W niedzielę wielkanocną, tuż przed śniadaniem, organizowana jest tzw. „bitwa na pisanki". Wszystkie osoby zgromadzone przy stole uderzają się między sobą jajkami – ta osoba, którego pisanka pozostanie nienaruszona, będzie miał szczęśliwy i spokojny rok.

Turlanie jajek w Wielkiej Brytanii

Dla Brytyjczyków czas Wielkanocy oznacza cztery dni wolnego. Świętowanie rozpoczyna się w tzw. Good Friday (Wielki Piątek) i trwa do Easter Monday, czyli Wielkiego Poniedziałku. Podobnie jak w Polsce, z świętami wielkanocnymi nierozerwalnie wiąże się jajko jako symbol nowego życia. Są jednak spore różnice w tradycjach…  

W Wielkiej Brytanii jajka nie tylko pojawiają się na świątecznym stole, ale są też uczestnikami konkursów! Chodzi tu o Egg Rolling, a dokładniej wyścigi w turlaniu jajek, polegające na tym, aby jak najszybciej doturlać jajko do mety… oczywiście musi dotrzeć tam całe, z nietknięta skorupką. Innym, znanym zwyczajem jest tzw. "egg hunting", czyli poszukiwanie słodkich jajek czy czekoladowych zajączków w ogrodowych krzewach, kwiatach, a nawet drzewach.

Szwecja – gdzie „wiedźmy” zbierają słodycze i pieniądze

W Szwecji popularnym zwyczajem jest Paskkaerringar, przypominające nieco tradycje z Halloween. Dziewczynki przebierają się za czarownice, symbolizujące baby wielkanocne, pukają do drzwi sąsiadów, wykrzykując "Glad Påsk!", czyli wesołych świąt, a gospodarze napełniają ich koszyczki smakołykami i monetami.

Ciekawy zwyczaj jest też w Wielką Sobotę - najmłodsi są obdarowywani przez rodzinę jajkami, ale z tektury, wypełnionymi słodyczami.

Czechy – lany poniedziałek z "rózgą wielkanocną"

W Czechach w nietypowy sposób obchodzi się poniedziałek wielkanocny. Mężczyźni spacerują przez swoje miejscowości z tzw. pomlazkami, czyli wierzbowymi "rózgami wielkanocnymi". Kiedy tylko spotkają na swojej drodze jakąś kobietę, uderzają ją swoimi pomlazkami po nogach. Wierzy się, że dzięki temu zwyczajowi płeć piękna zachowa młodość i zdrowie.

W ramach podziękowania kobiety przekazują mężczyznom pisanki albo pieniądze. W Czechach wciąż kultywuje się tradycję (obecną także w Polsce) obfitego polewania wodą.

Zobacz także

Poszukiwanie czekoladowych dobroci we Francji

Francuzi nie przywiązują zbyt dużej wagi do tradycji świątecznych. Wiele rodzin w czasie Wielkiej Nocy wybiera się na narty lub wyjeżdża z miasta, aby aktywnie spędzić czas. 

Ci jednak, którzy zostają w domu na święta, uwielbiają kultywowanie jednej tradycji i to dotyczy głównie najmłodszych.  Chodzi o poszukiwanie czekoladowych dobroci w niedzielny poranek. Nie są to tylko jajka wielkanocne (oeufs de Pâques), ale też kurczaczki, baranki zajączki, a nawet dzwoneczki ukryte przez dziadków i rodziców w zakątkach mieszkania lub ogrodzie. Przed wieloma domami widać także kolorowe drzewka ozdobione wstążkami i pisankami.

Włochy – Colomba di Pasqua na świątecznym stole

Wielu mieszkańców w świąteczny czas wyjeżdża poza rodzinną miejscowość i tam spędza czas z rodziną. W Wielki Piątek odbywa się uroczysta Droga Krzyżowa (Via Crucis) w Koloseum, której tradycyjnie przewodniczy papież. Kiedy jest już ciemno, tysiące ludzi zgromadzonych wokół amfiteatru zapalają świece, tworząc niezwykłą atmosferę.  Wielkanoc we Włoszech kojarzy się też z uroczystą mszą na Placu Św. Piotra w Watykanie.  

W święta na włoskich stołach nie może zabraknąć także tradycyjnej włoskiej Colomby di Pasqua – puszystej babki, nadziewanej migdałami i kawałkami czekolady.

Źródło: national-geographic.pl

___

RadioZET.pl/NC