Zamknij

Wielkanocne strajki na lotniskach. Będą spore utrudnienia w podróżowaniu

Nina Czochara
12.04.2019 13:08
Pasażer czekający na lot
fot. Fotolia

Strajk ma odbyć się na 46 lotniskach Hiszpanii, co wiąże się z ogromnymi utrudnieniami. Akcja protestacyjna zaplanowana jest na Wielką Sobotę, 20 kwietnia. Pracownicy zapowiadają, że będą protestować do skutku, co oznacza, że może zahaczyć także o wyjazdy majówkowe.

Jak podaje "Rzeczpospolita", strajk ma dotyczyć ok. 60 tys. hiszpańskich pracowników lotniskowej obsługi naziemnej. Protestować będą m.in. bagażowi, zatrudnieni przy tankowaniu i rozładunku samolotów oraz odprawie pasażerów.

Strajk w Wielkanoc: utrudnienia na 46 lotniskach

Akcja protestacyjna ma dotyczyć wszystkich 46 hiszpańskich lotnisk zarządzanych przez Aena, w tym także w typowych miejscowościach wypoczynkowych na Costa Brava, Costa del Sol, Costa Blanca, na Balearach (m.in Majorka) czy Wyspach Kanaryjskich. W czasie wielkanocnego szczytu przyjazdowego hiszpańskie porty obsługują średnio 32,5 tys. rejsów. Jeśli do strajku dojdzie, to będzie on już trzecim takim protestem w ciągu roku na hiszpańskich lotniskach. 

Organizatorem strajku są dwa związki zawodowe - Union Sindical Obrera i Union General de Trabajadores. Związkowcy nie ukrywają, że są gotowi do negocjacji, w których będą domagać się nowych warunków płacowych i zmian w układach zbiorowych, gdzie brakuje ochrony pracowników przenoszonych z jednej firmy do drugiej. Jeśli jednak nie dojdzie do porozumienia, związkowcy zapowiadają, że strajk potrwa aż do skutku. Dla Polaków jest to komunikat, że może zahaczyć także o wyjazdy majówkowe.

Zobacz także

Odwołane lub opóźnione loty do Hiszpanii?

Pasażerowie, którzy w tym czasie planowali podróż do Hiszpanii, muszą liczyć się z odwołanymi lotami, a w najlepszym przypadku dużymi opóźnieniami samolotów. Zgodnie z już zrobionymi rezerwacjami, do Hiszpanii wybiera się na Wielkanoc ok. 5 mln turystów.

W przypadku strajków obsługi lotnisk pasażerom nie przysługuje odszkodowanie od linii lotniczych, ponieważ opóźnienia bądź odwołania rejsów spowodowane są tzw. siłą wyższą.

Przeczytaj także: Ruszył letni rozkład lotów. Ponad 50 nowych tras z Polski

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC