Zamknij

Wielki Mur Chiński: długość, ciekawostki, historia. 8 faktów i mitów

Nina Czochara
29.10.2019 15:27
Wielki Mur Chiński
fot. Shutterstock

Wielki Mur Chiński jest jednym z największych i najsłynniejszych zabytków w Chinach. Kiedy powstał, jaką ma długość i czy rzeczywiście widać go z kosmosu? Przedstawiamy najważniejsze informacje i ciekawostki na temat Wielkiego Muru Chińskiego. Oto 8 faktów i mitów, o których warto wiedzieć. 

Wielki Mur Chiński, wznoszący się w Badalingu, niedaleko Pekinu, jest symbolem Chin i obowiązkowym punktem programu podczas wizyty w tym kraju. Każdego roku miejsce to odwiedza około 14 mln turystów. Przez setki lat wokół słynnego Wielkiego Muru Chińskiego powstało wiele legend. Podajemy najważniejsze informacje i obalamy mity na temat słynnej na całym świecie atrakcji Chin.

Wielki Mur Chiński: kiedy i w jakim celu powstał?

Pierwsze fragmenty zabytku pochodzą z czasów ok. V–VIII w. p.n.e. Wzniesiono je na rozkaz pierwszego cesarza Chin. Wały obronne z ubitej ziemi miały grodzić przed wrogami. Znana obecnie linia i postać Wielkiego Muru Chińskiego powstała dopiero w XV wieku za panowania dynastii Ming. Władcy z tej właśnie dynastii zbudowali system fortyfikacji sięgający od granic Korei aż po pustynię Gobi. Budowla, która miała pełnić przede wszystkim funkcję obronną, była z oczywistych powodów stale nękana przez wrogów cesarstwa.

Zgodnie z podaniami Wielki Mur Chiński służył nie tylko jako obrona cywilizacji chińskiej przed barbarzyńcami. Miał też chronić przed... demonami „grasującymi” po nieurodzajnych terenach. Mur nie był budowany w prostej linii, ponieważ wierzono, że demony nie są w stanie przekroczyć zakrzywionych konstrukcji. 

Zobacz także

Jaką długość ma Wielki Mur Chiński?

Długość Wielkiego Muru Chińskiego nie została dotąd dokładnie określona, a dostępne źródła podają jej różne wersje. Wielki Mur Chiński liczy najprawdopodobniej 21 196 km (chodzi o długość całego systemu fortyfikacji – łącznie z rzekami, wzgórzami i rowami). Aktualnie, za pomocą nowoczesnej techniki, odtwarza się komputerowo najbardziej prawdopodobną wersję zabytku z czasów jego największej świetności.

Mur Chiński nie jest spójną konstrukcją

W rzeczywistości nie ma jednego „wielkiego muru”, zamiast tego tworzy go wiele odcinków, które były wznoszone na przestrzeni wielu wieków, pod rządami różnych cesarzy i przede wszystkim zupełnie różnymi technikami. Nie można więc w tym przypadku mówić o nieprzerwanej konstrukcji, tylko o wielu fragmentach, które zostały zespolone w całość. Pomiędzy niektórymi z nich znajdują się nawet luki.

Zobacz także

Wielkiego Muru Chińskiego nie widać z kosmosu!

Określenie „jedyna wzniesiona przez człowieka budowla widoczna z kosmosu” tak mocno przylgnęło do Wielkiego Muru Chińskiego, że niewiele osób zastanawia się nad jego prawdziwością. Tymczasem kosmonauci i astronomowie są zgodni co do tego, że to zwykły mit

Ten „kosmiczny” mit narodził się najprawdopodobniej w XVIII wieku i przez bardzo długi czas wierzono w jego prawdziwość. Jednak dzięki specjalistycznym pomiarom i badaniom, eksperci zgodnie przyznali, że Muru Chińskiego nie można zobaczyć z kosmosu.  

Skąd wzięła się nazwa?

Wielki Mur Chiński to nazwa nadana w XIX wieku… przez Anglików. Chińczycy ten imponujący zabytek nazywają Wànli Chángchéng, czyli Mur 10 Tysięcy Li. W Chinach oznacza to coś nieskończenie długiego. 

Wielki Mur Chiński
fot. pixabay

Przy budowie muru zginęło milion robotników

Według niektórych źródeł do budowy Wielkiego Muru Chińskiego przymuszono ok. 3,5 mln robotników. Szacuje się, że stanowili oni aż 70% ludności ówczesnych Chin. Jak to w przypadku wielu znamienitych budowli bywa, również ta pochłonęła wiele istnień ludzkich w trwających ponad 2000 lat pracach. Przy wznoszeniu muru życie mogło stracić nawet milion osób.

Zobacz także

Do budowy muru nie używano ludzkich kości

Umierający z przepracowania robotnicy to mroczna, ale też autentyczna strona Wielkiego Muru Chińskiego. Nie powinno więc dziwić, że wokół tego faktu powstało wiele mitów. Jeden z nich mówił, że w murze byli chowani zmarli robotnicy, a inny – że kości pracowników wykorzystywane były do budowy ścian muru chińskiego. Badanie laboratoryjne prowadzone przez ekspertów nie potwierdziły tych informacji. 

Okazało się jednak, że zaprawa do cegieł zawierała... mączkę ryżową. Składnik ten, w połączeniu z wodą, dawał wyjątkowo trwały rezultat. Podobno odbudowa poszczególnych fragmentów również opiera się na korzystaniu z tego środka.

Ile zachowało się z Wielkiego Muru?

Niszczycielskie działania wrogów oraz upływ czasu sprawiły, że obecnie mniej niż 20 proc. Wielkiego Muru Chińskiego z czasów cesarzy Ming zachowało się w dobrym stanie. Ale to nie jedyne powody, dla których mur „maleje”. Zabytek został współcześnie zrujnowany z rąk samych mieszkańców. Na niektórych odcinkach, pomimo prawnej ochrony państwa, mur był rozbierany, a następnie z pozyskanego materiału powstawały domy i budynki gospodarcze. 

Obecnie tylko niewielkie fragmentu Wielkiego Muru w okolicach Pekinu udostępniane są dla turystów, to m.in. Badaling, Jinshanling, Simatai, Huanghua, Mutianyu i Juyongguan. W Badaling, w odległości 70 kilometrów od Pekinu, zlokalizowany jest najlepiej zachowany odcinek całej budowli. Każdego dnia między tymi miejscami kursuje kilkadziesiąt połączeń autobusowych, tak aby bez problemu dowieźć turystów. Całkowita długość muru w tym miejscu wynosi niecałe 5 km. 

ZOBACZ TAKŻE: Z Muru Chińskiego nie trzeba schodzić. Można z niego zjechać… na sankach! [WIDEO]

___

RadioZET.pl/NC