Zamknij

Sensacyjne odkrycie w Egipcie. Odnaleziono 100 sarkofagów i 40 złoconych posągów

16.11.2020 09:57
Egipt - odkrycie posągów i sarkofagów
fot. Ahmed Hasan/AFP/East News

W Egipcie odnaleziono 40 złoconych posągów i co najmniej 100 sarkofagów sprzed ponad 2,5 tys. lat, w tym części z mumiami w środku. Sensacyjnego odkrycia dokonano na rozległej nekropolii faraonów w Sakkarze, na południe od Kairu.

Sarkofagi są w idealnym stanie. "To największy skarb" znaleziony w Egipcie od początku roku – poinformowała agencja AFP. Kolorowe, zapieczętowane drewniane trumny i posągi sprzed ponad 2,5 tys. lat zostały wystawione prowizorycznie u stóp słynnej piramidy schodkowej Dżesera w Sakkarze. 

Egipt. Wielkie odkrycie archeologów

Niezwykłe egipskie znalezisko znajdowało się na głębokości 12 metrów. Archeolodzy otworzyli sarkofag z dobrze zachowaną mumią zawiniętą w tkaninę. Zrobili zdjęcia rentgenowskie, wizualizując struktury starożytnej mumii i pokazując, jak zachowało się ciało - poinformowała agencja AFP.

Minister ds. zabytków starożytności Chalid el-Anani powiedział na konferencji prasowej, że odkryte przedmioty pochodzą z dynastii Ptolemeuszy, która panowała w starożytnym Egipcie przez około 300 lat - od ok. 320 r. p.n.e. do ok. 30 r. p.n.e. i w tzw. późnym okresie starożytnego Egiptu (ok. 664-332 p.n.e.).

Wielkie odkrycie w Egipcie
fot. Ahmed Gomaa/Xinhua/News East News

Łącznie odnaleziono co najmniej 100 sarkofagów, w tym części z mumiami w środku, i około 40 złoconych posągów. 

Minister zapowiedział przeniesienie tych znalezisk do co najmniej trzech muzeów w Kairze, w tym do Wielkiego Muzeum Egipskiego, które powstaje w pobliżu słynnych piramid w Gizie. Dodał, że władze jeszcze w tym roku ogłoszą kolejne odkrycie na terenie nekropolii w Sakkarze.

ZOBACZ TAKŻE:  Sensacyjne doniesienia NASA. Na Księżycu potwierdzono obecność wody

Egipt - wielkie odkrycie
fot. Ahmed Hasan/AFP/East News

Odkrycie dokonane na słynnej nekropolii jest ostatnim z serii znalezisk archeologicznych w Egipcie. Od września władze starożytności odkryły co najmniej 140 zapieczętowanych sarkofagów, w większości z mumiami, na tym samym obszarze Sakkary.

Sakkara jest częścią nekropolii w starożytnej egipskiej stolicy Memfis, która obejmuje słynne piramidy w Gizie, a także mniejsze piramidy w Abusir, Dahszur i Abu Roasz. W 1979 r. Memfis wraz z całą nekropolią zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Źródło: PAP