Zamknij

Wiza Australia – co trzeba zrobić, by ją dostać?

Redakcja
06.08.2018 14:22
Wiza Australia
fot. Shutterstock

Australia to marzenie wielu podróżników, którzy chcą przekuć je na rzeczywistość. Jak wyglądają formalności związane z wizą do Australii? Dowiedz się wszystkiego, co potrzebne!

Australia to obiekt westchnień wielu podróżników. Przepiękne krajobrazy, niezwykła zwierzyna, piękna pogoda i mnóstwo cudownych zakątków do zwiedzania. Choć lot trwa bardzo długo, a ceny na miejscu są dość wysokie, to wielu przekuwa marzenia w rzeczywistość i realizuje swoje plany o wakacjach na tym kontynencie. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, czy do Australii potrzebna jest wiza. Podobne pytania dotyczą wizy do Wietnamu czy wizy do Izraela. Jak pod kątem formalnym wygląda rzeczywistość?

Zobacz także: Co należy zrobić przed wyjazdem do Egiptu? Zobacz, czy musisz posiadać wizę

Wiza Australia - wniosek online

Przed zaplanowaniem podróży do Australii, trzeba zastanowić się nad kilkoma aspektami. Kontynent ten słynie z dość skomplikowanego systemu wizowego, a posiadanie tego dokumentu jest niezbędne do legalnego przekroczenia granicy. Najważniejszą kwestią jest to, że ambasada Australii w Polsce nie zajmuje się rozpatrywaniem wniosków o wydanie dokumentu. Podróżujący starający się o wizę muszą złożyć wniosek on- line przez elektroniczny system, kierując go bezpośrednio do:

 • oddziału Departamentu Imigracji i Obywatelstwa w Australii
 • Ambasadzie Australii w Berlinie.

Wiza Australia - bezpłatna

Wiza turystyczna do Australii, otrzymana na podstawie wniosku złożonego elektronicznie, jest bezpłatna w przypadku posiadania paszportu:

 • Unii Europejskiej
 • Andory
 • Islandii
 • Monako
 • Lichtensteinu
 • San Marino
 • Szwajcarii
 • Norwegii
 • Watykanu.

Wiza Australia - rodzaje

Wybór odpowiedniej wizy do Australii wcale nie jest oczywisty i prosty. Trzeba pamiętać o tym, że to po stronie petenta leży obowiązek dowiedzenia się, o jaki rodzaj dokumentu powinien się starać. Na stronie internetowej Departamentu Imigracji i Obywatelstwa Australii można uzyskać wszystkie informacje związane z wymaganymi dokumentami oraz potrzebnym rodzajem wizy. Jeśli nie jesteś pewien, zwróć się o pomoc do Australijskiego Agenta Imigracyjnego, który udziela pomocy w uzyskaniu odpowiedniej wizy. System wizowy w Australii jest dość skomplikowany, a dodatkowej trudności dodaje fakt, że prawo imigracyjne zmienia się bardzo często, w zależności od sytuacji gospodarczej. Dlatego opieranie się wyłącznie na informacjach znalezionych na stronach internetowych jest dość ryzykowne: mogą one okazać się nieaktualne. Najbardziej pewną opcją jest skontaktowanie się z Agentem Imigracyjnym, zarejestrowanym przez Urząd Australijski.

Wiza Australia - turystyczna

Jeśli chcesz odwiedzić Australię w celach rekreacyjnych, prawdopodobnie wystarczająca okaże się wiza turystyczna, o wydanie której wniosek możesz złożyć za pośrednictwem strony internetowej. Niezależnie od rodzaju wizy, każda z nich przyznawana jest na określony czas, a do jej uzyskania trzeba spełnić określone warunki. Dlatego planując wyprawę do Australii, o wizę zacznij starać się z dużym wyprzedzeniem czasowym. Unikniesz stresu i niepotrzebnych kłopotów!

Kto z nas choć raz w życiu nie zamarzył o wakacjach w kraju kangurów, koali i pięknych raf koralowych? Okazuje się, że wyjazd do Australii nie jest trudny do zorganizowania - pod warunkiem, że mamy na ten cel dość pieniędzy. Formalności nie zajmą dużo czasu i nie ma ich dużo, a wrażenia z takiej wyprawy pozostaną z nami do końca życia. Jeśli jednak zaczniesz planować taką podróż, pamiętaj o przygotowaniu dokumentów odpowiednio wcześnie. W ten sposób nie będziesz musiał się martwić na chwilę przed urlopem, czy uda ci się wylecieć.