Zamknij

Marzysz o podróży do Wietnamu? Zobacz, co musisz zrobić, aby otrzymać wizę

Redakcja
19.12.2020 16:00
Wiza do Wietnamu
fot. Shutterstock

Wietnam każdego roku przyciąga wielu turystów. Trzeba wiedzieć jednak o tym, że na wjazd do tego kraju potrzebna jest wiza. Jak najprościej ją uzyskać? Są na to dwa sposoby!

Podróżowanie to drugie imię wielu ludzi. O ile poruszanie się w obrębie Europy i sporej ilości krajów poza nią nie jest problematyczne ze względu na dokumenty potrzebne do legalnego przekroczenia granicy, o tyle niektóre kraje wymagają odpowiednich pozwoleń. Jednym z nich jest Wietnam: kraj, który, choć dość ubogi, przyciąga całe rzesza turystów każdego roku. Obawiasz się formalności związanych z uzyskaniem wizy do Wietnamu? To łatwiejsze, niż sądzisz! Jak uzyskać wizę do Wietnamu?

Zobacz także: Chcesz wyjechać do Izraela? Zobacz, co musisz zrobić, aby zdobyć wizę

Wiza Wietnam - formalności

Formalności związane z uzyskaniem wizy kojarzą się przeważnie z koniecznością wypełniania mnóstwa dokumentów, składania wniosków w urzędzie oraz długiego czasu oczekiwania na dokument uprawniający do wjazdu na terytorium danego kraju. W przypadku Wietnamu sprawa jest jednak o wiele łatwiejsza. Wizę można uzyskać na kilka sposobów, jednak dwie najłatwiejsze (i co za tym idzie: najczęściej stosowane) to:

  • złożenie elektronicznego wniosku
  • uzyskanie wizy po przylocie na lotnisko w Wietnamie.

Przed złożeniem wniosku o wizę musisz określić kilka faktów:

  • na jak długo przyjeżdżasz
  • czy w trakcie pobytu zamierzasz odwiedzić sąsiednie Laos i Kambodżę
  • czy przylecisz samolotem, czy granicę przekroczysz drogą lądową?

Trzeba również określić, czy wiza będzie jednokrotnego, czy wielokrotnego wjazdu, a także na jak długo chcesz przyjechać. Od tego też zależą ostateczne koszty. Jeśli zamierzasz spędzać czas tylko w Wietnamie, bez wycieczki do Kambodży, najłatwiejszym sposobem uzyskania wizy będzie złożenie wniosku on- line, na stronie Urzędu Imigracyjnego w Hanoi.

Zobacz także: Wiza do Australii? Możesz ją mieć szybciej, niż myślisz!

E-wiza do Wietnamu – wyrób ją online!

Do uzyskania wizy poprzez stronę internetową będziesz potrzebować skanu swojego paszportu. Wypełnij formularz zgodnie z instrukcjami – sprawdź poprawność danych przed wysłaniem! Na końcu należy uiścić opłatę (około 25$) i poczekać na rozpatrzenie wniosku. Uzyskany w ten sposób dokument uprawnia do jednokrotnego wjazdu do Wietnamu i zachowuje ważność przez 30 dni. Czas oczekiwania na przyznanie wizy wynosi do trzech dni roboczych. Teraz wystarczy wydrukować dokument i okazać go na lotnisku podczas kontroli. Złożenie wniosku on-line to najszybszy i najtańszy sposób uzyskania wizy. Minusem jest jednak to, że e-wiza uznawana jest zwykle tylko na głównych lotniskach.

Promesa i wiza uzyskana na lotnisku w Wietnamie

Innym sposobem uzyskania wizy jest wykupienie promesy, która pozwala na zdobycie wizy na lotnisku docelowym. Taki sposób jest konieczny, jeśli w trakcie podróży zamierzasz opuścić Wietnam i powrócić do niego. Dokument uzyskasz albo on – line, albo w agencjach turystycznych. Koszt takiej wizy uzależniony jest między innymi od długości planowanej wizyty. Za dokument zapłacisz około 10$, a na lotnisku za właściwą wizę poniesiesz koszty rzędu 25$. Niedogodnością tego sposobu mogą być spore kolejki na lotnisku w oczekiwaniu na wydanie dokumentu.

Byliście już kiedyś w Wietnamie? Jeśli jeszcze nie, ale planujecie taką podróż, koniecznie dowiedzcie się, jakich formalności trzeba dopilnować. Tylko dzięki temu będziecie mogli w pełni cieszyć się urlopem w tym egzotycznym kraju. Większość krajów ma własną politykę dotyczącą tego, kto może wjeżdżać na ich teren, a my jako turyści musimy tego przestrzegać. Dowiedzcie się, czy jednym z takich państw jest też Wietnam i nie dajcie się zaskoczyć przed samym wyjazdem.