Zamknij

Kto musi posiadać wizę na Białoruś? Poznaj wszystkie wymogi

Redakcja
19.12.2020 16:33
Mińsk
fot. Shutterstock

Planujesz podróż na Białoruś? Koniecznie zobacz, jakie dokumenty będą potrzebne do legalnego przekroczenia granicy i pobytu na terenie tego kraju. Czy Polacy nadal potrzebują wizy? Sprawdź, co trzeba wiedzieć przed podróżą! Wiza na Białoruś: cena, wniosek, wiza na Białoruś turystyczna, zdjęcie i dokumenty: przygotuj się odpowiednio do podróży!

Wiza na Białoruś to dokument, którego Polacy potrzebowali jeszcze do 31 grudnia 2017 roku. Od 1 stycznia 2018 w życie weszły nowe przepisy, które dość znacznie zliberalizowały kwestię wiz dla Polaków. Wiza na Białoruś nadal obowiązuje, jednak rząd zdjął ten obowiązek z kilku terenów. Zobacz, gdzie możesz udać się bez wizy!

Wiza na Białoruś – kiedy nie obowiązuje?

Od 1 stycznia 2018 roku, obywatele Polski, mogą wjechać na Białoruś bez wizy. Póki co możliwości są ograniczone i umożliwiają:

 • 10 dni pobytu w Brześciu i Grodnie, a także okolicach białoruskiej części Puszczy Białowieskiej i Kanału Augustowskiego
 • 5 dni pobytu w Mińsku (przy przekraczaniu granicy drogą powietrzną).

W dodatku ruch bezwizowy obowiązuje tylko w przy przekraczaniu granicy w określonych miejscach:

1.  Do Obwodu Grodzieńskiego

 • Kuźnica Białostocka – Bruzgi (drogowe przejście graniczne)
 • Rudawka – Liesnaja (wodne przejście na Kanale Augustowskim)
 • Kuźnica Białostocka – jeśli jedziesz pociągiem

2.  Do Obwodu Brzeskiego

 • Sławatycze – Domaczewo
 • Połowce – Pieszczatka
 • Terespol – Brześć (w tym punkcie – także pociągiem).

Wiza na Białoruś – Białoruś bez wizy

Na przejściu granicznym niepotrzebna będzie wiza na Białoruś, jednak aby przekroczyć granicę, potrzebna będzie przepustka, aktualny paszport, ubezpieczenie zdrowotne oraz adres zakwaterowania na Białorusi. Pozytywną zmianą wprowadzoną z początkiem 2018 roku jest również zwiększenie ilości przejść granicznych. Wcześniej bez wizy można było wjechać na Białoruś na 5 dni, ale dotyczyło to tylko sytuacji, w której lądowało się na stołecznym lotnisku. Szacuje się, że dzięki ruchowi bezwizowemu i łatwiejszemu przekraczaniu granicy, ruch turystyczny na Białorusi może wzrosnąć nawet o ponad 20 %.

Wiza na Białoruś – dokumenty przy pobycie ponad 10 dni

Na Białorusi będzie można przebywać 10 dni bez wizy. Musi to być jednak okres, w którym korzysta się z usług turystycznych organizowanych przez wybrane biuro turystyczne. W pozostałych przypadkach wiza na Białoruś nadal obowiązuje, zarówno w celach turystycznych jak i biznesowych, zawodowych i każdych innych.

Aby otrzymać wizę, trzeba:

 • Pobrać i wypełnić (na komputerze) wniosek
 • Wydrukować i podpisać wniosek (podpis jak w paszporcie)
 • Zrobić zdjęcie zgodnie z wymogami (link do ‘zdjęcie do wizy’)

Paszport musi zachować ważność przez kolejne trzy miesiące po zakończeniu ważności wizy, a do tego musi posiadać przynajmniej dwie puste strony.

Wiza na Białoruś - zdjęcie

Zdjęcie do paszportu nie może być starsze niż pół roku i musi mieć wymiary 3,5 x 4,5 cm. Wykonane musi być na jasnym, jednolitym tle. Twarz musi zajmować 70-80 % miejsca. Fotografia nie może być starsza niż 6 miesięcy. Zdjęcie do wizy na Białoruś musi spełniać takie same wymagania, jak zdjęcie do paszportu.

Niezbędne będzie również ubezpieczenie zdrowotne, obowiązujące na terytorium Białorusi.

Wiza na Białoruś – cena

Opłata za wizę na Białoruś wynosi:

 • 25 euro dla wizy turystyczne jednokrotnej do 30 dni (50 w przypadku trybu ekspress)
 • 35 euro dla wizy turystycznej dwukrotnej do 30 dni (70 euro w przypadku trybu ekspress)

Czas oczekiwania na wizę wynosi zwykle około 7 dni, jednak dla bezpieczeństwa i spokoju, wniosek lepiej złożyć z zapasem czasu. Ekspresowe (dodatkowo płatne) wydanie wizy przyspiesza procedurę do 1-2 dni. Dokumenty należy złożyć nie wcześniej, niż na 3 miesiące przed planowaną podróżą.

Białoruś graniczy od wschodniej strony z Polską, a to może być jeden z powodów, dla których chciałbyś się tu udać. Sprawdź jednak najpierw, czy możesz wjechać do tego kraju tak po prostu. Wiele państw wymaga posiadania wizy, która potwierdza twoją tożsamość i cel twojej wyprawy. W ten sposób władze kraju kontrolują, czy nie przyjeżdżasz do niego w celach zarobkowych. Jeżeli wybierasz się na wycieczkę np. do Mińska, koniecznie zapoznaj się z zasadami przekraczania naszej wschodniej granicy.