Zamknij

Wizz Air nie wpuścił do samolotu 28 pasażerów. Teraz linia przeprasza za pomyłkę

12.08.2020 09:47
Wizz Air nie wpuścił do samolotu 28 pasażerów. Teraz linia przeprasza za pomyłkę

Wizz Air nie zabrał na pokład części pasażerów, którzy mieli polecieć z Londynu do Aten. Powodem takiej decyzji były źle wypełnione formularze PLF (Passenger Locator Form), które są wymagane przy wjeździe do Grecji. Nie wywołałoby to oburzenia, gdyby nie fakt, że dokumenty były wypełnione poprawnie, a całe zamieszanie zostało wywołane pomyłką przy sprawdzaniu formularzy. 

Do zdarzenia doszło na lotnisku Londyn-Luton. Personel naziemny Wizz Aira odmówił pasażerom wejścia na pokład samolotu lecącego do Aten. Chodziło o niewłaściwe wypełnienie Passenger Locator Form, na podstawie którego generowany jest kod QR uprawniający do przekroczenia granicy. 

Linie lotnicze muszą dokładnie sprawdzać na lotnisku kody QR, bo to właśnie od nich zależy, czy pasażer może wjechać na teren Grecji. W przeciwnym razie, gdy Straż Graniczna odmówi podróżującemu prawa do przekroczenia granicy już po wylądowaniu, to przewoźnik musi go zabrać z powrotem – i ponosi przy tym koszty.

Wizz Air: 28 pasażerów nie poleciało do Aten

Właśnie dlatego, kiedy personel Wizz Aira zauważył braki w rubryce "drugie imię", odmówił zabrania na pokład 28 pasażerów. Okazało się jednak, że pole dotyczące drugiego imienia jest zaznaczone jako opcjonalne i można je pozostawić puste. Chociaż podróżujący próbowali wytłumaczyć obsłudze węgierskiej linii, że formularz został uzupełniony poprawnie, nie dało się ich przekonać. 28 osób nie poleciało do Aten. 

Po tym zdarzeniu oburzeni pasażerowie nagłośnili całą sytuację w mediach. Wizz Air po dokładnym zbadaniu sprawy przeprosił za całą sytuację i przyznał, że doszło do pomyłki. Linia zapewniła też, że skontaktuje się z poszkodowanymi pasażerami i wypłaci im odszkodowanie, które zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi praw pasażerów wynosi 400 EUR.

ZOBACZ TAKŻE: Wakacje w Grecji a koronawirus. Co warto wiedzieć przed wyjazdem? [PORADNIK]

Grecja: formularz pasażera i kod QR

Wszystkie osoby podróżujące do Grecji muszą wypełnić na stronie travel.gov.gr specjalny formularz pasażera (Passenger Locator Form). Muszą to zrobić co najmniej 24 godziny przed wyjazdem.  W formularzu należy podać dane osobowe, kontaktowe, informacje na temat miejsca przekroczenia granicy, długości pobytu w innych państwach oraz adresu, pod którym będziemy przebywać w Grecji. Po wypełnieniu formularza zostanie wygenerowany specjalny kod QR, który należy mieć przy sobie.

Na podstawie informacji zawartych w formularzu będzie podejmowana decyzja, czy podróżujący musi przejść test na obecność koronawirusa, czy może wjechać do kraju bez badania. 

Źródło: The Independent