Zamknij

To miasto zamieniło się w krainę lodu. Ekstremalne warunki pogodowe w Rosji

23.11.2020 15:53
Władywostok - kraina lodu
fot. Ilya Averyanov/Sputnik Russia/East News

Władywostok musi zmagać się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Oprócz śniegu w rosyjskim mieście pojawiły się też intensywne opady marznącego deszczu, który pozostawił grubą, kilkucentymetrową warstwę lodu na drzewach, samochodach czy budynkach. Zdjęcia miasta przypominającego krainę lodu obiegły sieć. 

We Władywostoku przez ostatni tydzień panowały tak trudne warunki pogodowe, że władze miasta zdecydowały się wprowadzić stan wyjątkowy. W całym regionie, Kraju Nadmorskim, spadło tyle śniegu, ile zazwyczaj przez półtora miesiąca. Ciężar lodu i śniegu był tak duży, że łamał drzewa i zrywał linie energetyczne.

Jak podaje "TVN Meteo", rosyjscy meteorolodzy przyznali, że tak ciężkich warunków pogodowych nie było w tym mieście od ponad 30 lat.

Władywostok. Kraina lodu w Rosji

Przez opady marznącego deszczu grubość warstwy lodu na drzewach, drogach, samochodach, liniach elektrycznych czy dachach sięga nawet 4 cm. Taki widok sprawił, że Władywostok zaczął przypominać krainę lodu. 

Opady śniegu, deszczu oraz silny wiatr doprowadziły do tego, że w kilkuset blokach nie było prądu. W pozostałych częściach regionu ponad 100 tys. osób zgłosiło braki w dostawie wody i ogrzewania.

Ze względu na ekstremalne warunki pogodowe wstrzymano też kursowanie promów, odwołano dziesiątki lotów i nie kursują autobusy pomiędzy miastami.

Pogodę w rosyjskim regionie ocenia się jako anomalną i spowodowaną zetknięciem się mas chłodnego i ciepłego powietrza. W najbliższych dniach pogoda ma ulec poprawie.