Zamknij

Władze Macedonii są gotowe zmienić nazwę kraju. Chcą zakończyć konflikt z Grecją

Redakcja
07.02.2018 15:57
Władze Macedonii są gotowe zmienić nazwę kraju. Chcą zakończyć konflikt z Grecją
fot. Fotolia

Premier Macedonii, Zoran Zaew, zapowiedział, że jego kraj jest gotów zmienić nazwę, aby zażegnać wieloletni spór z Grecją. To ma zwiększyć szanse Skopje na wstąpienie do Unii Europejskiej i NATO.

Już teraz zmieniono nazwę macedońskiego lotniska oraz autostrady, a kraj jest gotów zrezygnować z odwoływania się do spuścizny po Aleksandrze Wielkim.

- Chciałbym, aby negocjacje (z Grecją) zakończyły się pomyślnie. Jesteśmy gotowi dodać do nazwy naszego kraju geograficzne określenie - powiedział premier Macedonii

Dyplomaci są zdania, że określenia „Macedonia Północna”, „Nowa Macedonia”, „Górna Macedonia” byłyby do zaakceptowania przez obydwie strony.

Premier Macedonii przypomniał również, że jego rząd podjął już decyzję o zmianie nazwy głównego lotniska w Skopje oraz autostrady, które nosiły imię Aleksandra Macedońskiego. Poprzednie nazwy drażniły Ateny, ponieważ Macedonia była również nazwą starożytnego królestwa, rządzonego przez Aleksandra Wielkiego, a Grecy uważają, że to oni są dziedzicami spuścizny po Aleksandrze.

Niemal 30 lat sporu z Grecją

Macedonia wstąpiła do ONZ w 1993 roku pod nazwą "Była Jugosłowiańska Republika Macedonii" (akronim angielski - FYROM). Sąsiednia Grecja sprzeciwiła się jej jednoczłonowej nazwie, twierdząc, że używanie nazwy Macedonia przez Skopje kryje w sobie możliwość wystąpienia z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji Macedonia.

W grudniu 2017 roku premier Zaew oświadczył po raz pierwszy, że jego kraj jest gotowy zrezygnować z roszczeń do spuścizny kulturalnej po Aleksandrze Macedońskim, jeśli pomoże to w rozwiązaniu blisko 30-letniego sporu z Grecją. 

Pomimo ustępstw ze strony Macedonii, w niedzielę kilkaset tysięcy ludzi wzięło w Atenach udział w demonstracji przeciwko możliwemu kompromisowi z władzami w Skopje. Grecy nie chcą, aby słowo „Macedonia” widniała w nazwie sąsiedniego państwa.

Źródło: tvn24.pl

___

RadioZET.pl/NC