Zamknij

Duże zmiany we Włoszech. Do restauracji, baru czy muzeum tylko z przepustką Covid-19

06.08.2021 09:12
Rzym - restauracje
fot. Jin Mamengni/Xinhua News/East News

We Włoszech od dzisiaj, 6 sierpnia, wchodzi w życie obowiązek posiadania przepustki Covid-19 przy wejściu do lokali gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach, obiektów sportowych i placówek kultury. Zmiany dotyczą również zagranicznych turystów. Za złamanie nowych przepisów można zostać ukaranym mandatem w wysokości nawet 1000 euro.

Przepustka Covid-19, czyli Green Pass, jest wystawiona na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa w ostatnich 48 godzinach. Taki dokument (znany też jako unijny certyfikat Covid) daje gwarancję wejścia do restauracji, kin, muzeów czy parków rozrywki. Zmiany w przepisach wchodzą w życie w szczycie sezonu turystycznego we Włoszech, a zarazem w momencie, gdy czwarta fala jest już faktem.

Włochy. Restauracje, kina, muzea tylko z przepustką Covid-19

Zielona przepustka we Włoszech będzie wymagana od wszystkich osób powyżej 12 lat. Są jednak wyjątki. Jak podano na stronie polskiego MSZ, "wymóg okazania certyfikatu nie dotyczy osób nieobjętych krajowym programem szczepień przeciw COVID-19 zgodnie z przepisami włoskimi, tj. dzieci poniżej 12 roku życia, oraz osób posiadających zaświadczenie lekarskie o istnieniu przeciwwskazań dla szczepienia".

Zgodnie z dekretem w białej strefie, w jakiej są obecnie całe Włochy, przepustkę Covid-19 otrzymuje się po pierwszej dawce szczepionki i ma ona ważność 9 miesięcy. Green Pass można okazać w wersji cyfrowej lub zaświadczenia na papierze.

Tylko posiadacze takich przepustek mogą od 6 sierpnia wejść do barów, restauracji, cukierni, lodziarni i innych lokali gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach. Bez takiego dokumentu będzie można wypić kawę przy barze. W zamkniętych lokalach przy stole może usiąść nie więcej niż 6 osób. W regionie, który zostanie później oznaczony żółtą strefą podniesionych restrykcji, lokale w zamkniętych pomieszczeniach będą obsługiwać przy stolikach do godziny 18.

Green Pass trzeba będzie okazać także przy wejściu do muzeów, zabytków, teatrów, kin, do ośrodków kultury, na wystawy, zjazdy i kongresy, do term, parków rozrywki, na imprezy targowe, do salonów gier, kasyn i zakładów bukmacherskich. Już wcześniej wprowadzony został nakaz przepustek dla uczestników wesel.

ZOBACZ TAKŻE:  Włochy: obostrzenia i zasady wjazdu. O czym warto pamiętać przed podróżą?

Wysokie kary za brak przepustki Covid-19

Kara za brak przepustki w miejscach, gdzie jest ona wymagana, wynosić będzie od 400 do nawet 1000 euro. W przypadku lokali gastronomicznych i innych placówek, które obejmuje obowiązek ich kontroli za naruszenie przepisów grożą kary administracyjne - nakaz zamknięcia od jednego do dziesięciu dni.

Włoski rząd chce też wprowadzić obowiązek posiadania przepustki COVID-19 dla nauczycieli i całego personelu szkół wszystkich szczebli i uczelni. Decyzja w tej sprawie oczekiwana jest w najbliższym czasie. 

Od września przepustki mają zostać rozszerzone na samoloty, pociągi i statki.

Źródło: PAP/Sylwia Wysocka