Zamknij

Rzuć wszystko i zamieszkaj na Sycylii. Kolejne włoskie miasteczko sprzedaje domy za 1 euro

27.04.2021 13:32
Rzuć wszystko i zamieszkaj na Sycylii. Kolejne włoskie miasteczko sprzedaje domy za 1 euro
fot. SHUTTERSTOCK

A może by tak rzucić wszystko i... zamieszkać na Sycylii? Kolejne miasteczko, tym razem położone w północno-wschodniej części wyspy, oferuje domy za jedyne 1 euro. Trzeba przyznać, że urokliwa wioska i rozpościerający się z niej malowniczy krajobraz zapierają dech w piersiach.

To nie pierwszy raz, kiedy władze włoskiego miasteczka decydują się na sprzedaż nieruchomości za 1 euro. Przypomnijmy, że jakiś czas temu pisaliśmy o podobnych ogłoszeniach oferowanych m.in. w miejscowości Bisaccia w regionie Kampania, Cinquefrondi w południowej Kalabrii czy Troina na Sycylii. Teraz nadeszła kolej na miasteczko Castiglione di Sicilia, położone w północno-wschodniej części wyspy.

Włochy. Miasteczko na Sycylii oferuje domy za 1 euro

Jak podaje portal National-Geographic.pl, władze sycylijskiego miasteczka Castiglione di Sicilia postanowiły sprzedać około 900 opuszczonych domów. Część z nich jest w stanie ruiny i właśnie dlatego można je kupić za symboliczną kwotę 1 euro. Niektóre budynki wyglądają nieco lepiej - takie można nabyć również w okazyjnej cenie od 4 do 5 tys. euro. Jeśli będzie duże zainteresowanie opuszczonymi nieruchomości, zorganizowane zostaną specjalne aukcje, które wyłonią szczęśliwych nabywców.

Antonino Camarda, burmistrz Castiglione di Sicilia, poprzez akcje "domy za 1 euro" chce zapobiec wyludnieniu miasteczka i pragnie tchnąć w nie nowe życie. 

Mamy do uratowania cenne dziedzictwo architektoniczne. Na przestrzeni lat z miasta wyjechało wielu ludzi, a część z nich porzuciła stare domy pochodzące nawet z epoki renesansu - tłumaczy Camarda, cytowany przez National-Geographic.pl.

Osoby, którym uda się kupić nieruchomość, są zobowiązane do wyremontowania domu. Mają na to trzy lata. Ponadto muszą wykupić w banku polisę ubezpieczeniową o wartości 4 tys. euro, której roczny koszt wynosi 100 euro. Nabywca obiektu może jednak ubiegać się o skorzystanie ze specjalnego włoskiego programu, który zapewnia ulgi podatkowe na remonty, dzięki którym domy są bardziej przyjazne środowisku.

Castiglione di Sicilia to miejscowość i gmina we Włoszech w regionie Sycylia w prowincji Katania. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkiwały 3743 osoby, 31,2 os. na kilometr kwadratowy. Wioska położona jest na skalistym klifie, niedaleko wulkanu Etna. Trzeba przyznać, że urokliwe miasteczko i rozpościerający się z niego malowniczy krajobraz zapierają dech w piersiach.

RadioZET.pl/National-Geographic.pl