Zamknij

Wyschła większość kanałów w Wenecji, a Canal Grande odsłonił swoje brzegi

26.02.2021 12:09
Wyschła większość kanałów w Wenecji, a Canal Grande odsłonił swoje brzegi
fot. SHUTTERSTOCK

Obecnie w Wenecji poziom wody jest taki niski, że wyschła większość kanałów, a Canal Grande odsłonił swoje brzegi. Okazuje się, że przyczyną tego zjawiska jest wysokie ciśnienie nad Włochami.

Mieszkańcy Wenecji i zagraniczni turyści, przyzwyczajeni do wysokiego poziomu wody w kanałach, mogą być zaskoczeni. Obecnie większość z nich wyschła. Ponadto, w związku z niskim poziomem wody, Canal Grande odsłonił swoje brzegi.

Wysuszone kanały w Wenecji. Gdzie jest woda?

Jak podaje PAP, takie zjawisko wcale nie jest czymś wyjątkowym, bo pojawia się od czasu do czasu. Okazuje się, że jego przyczyną jest obecnie wysokie ciśnienie nad Włochami, które przyczynia się także do obniżenia poziomu wody w weneckiej lagunie.

Na dnie całkowicie wysuszonych kanałów można zaobserwować duże warstwy mułu, w których stoją unieruchomione, przykryte gondole.

Ostatnio jednak - także wtedy, kiedy woda jest wysoka - gondolierzy zazwyczaj odkładają wiosła, bo nie ma ich głównych klientów, czyli zagranicznych podróżników.

Także rodzima turystyka jest na minimalnym poziomie z powodu zakazu podróży między regionami Włoch. Miasto świeciło pustkami w dniach karnawału, zorganizowanego w roku pandemii wirtualnie.

Niemożliwy jest na razie transport łodziami, które są głównym środkiem dostawczym do domów i sklepów w historycznym centrum.

Bardzo niska woda, pozostająca poniżej poziomu morza, ma utrzymać się również w najbliższych dniach.

RadioZET.pl/PAP