Zamknij

Włochy będą szczepić turystów w czasie wakacji? "Dla nas goście są święci"

20.05.2021 13:21
Włochy - turyści na plaży
fot. Shutterstock

Kilka regionów we Włoszech nalega na szczepienie turystów przeciwko Covid-19 drugą dawką w miejscowościach, gdzie będą spędzać wakacje. Władze regionalne chcą wprowadzić ten pomysł w życie mimo sprzeciwu komisarza ds. pandemii, generała Francesco Figliuolo.

Włochy w połowie maja otworzyły większość plaż i przyjmują zagranicznych turystów. Od 16 maja zniesiono też obowiązkową 5-dniową kwarantannę dla przyjezdnych z krajów Unii Europejskiej, w tym oczywiście także z Polski.

Ale to nie koniec planowanych zmian w tegorocznym sezonie wakacyjnym we Włoszech. Regionalne władze chcą teraz szczepić turystów w czasie urlopu. 

Włochy. Szczepienie w czasie wakacji?

Za szczepieniem w miejscowościach turystycznych opowiadają się między innymi władze Wenecji Euganejskiej, Abruzji, Lacjum, Ligurii, Piemontu i gmin w rejonie Rimini w Emilii-Romanii.

Wcześniej nadzwyczajny rządowy komisarz oznajmił, że turyści powinni dostosować termin swoich wakacji do kalendarza szczepień.

Sprzeciw wobec planu przyjmowania szczepionki podczas urlopu Francesco Figliuolo uzasadnił względami logistycznymi, w tym koniecznością transferu danych osób szczepionych do innych regionalnych oddziałów służby zdrowia i dodatkowych dostaw dawek.

Mimo tego stanowiska, jak zaznacza „Corriere della Sera”, niektóre władze regionalne nadal pracują nad organizacją szczepień osób spoza ich terenu, przebywających tam na urlopie. Argumentują, że dzięki temu uda się uniknąć tego, że zbyt wiele z nich przełoży drugą dawkę na wrzesień, co skomplikowałoby przebieg kampanii szczepień i ją opóźniło.

Przewodniczący władz regionu Wenecja Euganejska Luca Zaia powtarza, że chce szczepić zarówno włoskich, jak i zagranicznych turystów. „Dla nas goście są święci” – powiedział.

Władze Lacjum i Abruzji deklarują, że będą szczepić pod warunkiem, że otrzymają na ten cel więcej dawek.

Wakacje 2021. Jakie zasady wjazdu do Włoch? 

Jak czytamy na stronie MSZ, osoby podróżujące z Polski do Włoch muszą przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy tego kraju.

Oprócz tego konieczne jest uzupełnienie specjalnego formularza podróży przez wyjazdem.

Planując wakacje we Włoszech, należy brać także pod uwagę dodatkowe obostrzenia lokalne i regionalne wynikające z podziału kraju na 4 strefy: białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną.

Źródło: PAP, gov.pl