Zamknij

Włochy: obostrzenia i zasady wjazdu. O czym warto pamiętać przed podróżą?

03.11.2021
Aktualizacja: 03.11.2021 16:08
Rzym
fot. Shutterstock

Włochy od lat są jednym z najchętniej odwiedzanych kierunków przez Polaków. Z powodu pandemii koronawirusa podróżowanie do tego kraju wiąże się z licznymi ograniczeniami. Jak wygląda sytuacja epidemiczna w tym kraju? Jakie są zasady wjazdu do Włoch i obostrzenia obowiązujące na miejscu? O czym trzeba pamiętać przed podróżą? Podpowiadamy. 

Planujesz urlop we Włoszech? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące podróży do tego kraju - przepisów wjazdowych, restrykcji na miejscu oraz obowiązkowych formularzy do wypełnienia przed wyjazdem. 

Włochy. Zasady wjazdu do kraju dla turystów

Wszyscy podróżujący z Polski do Włoch są zobowiązani do przedstawienia certyfikatu covidowego zaświadczającego o:

 • ukończeniu pełnego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch (szczepionką zatwierdzoną przez UE);
 • przechorowaniu COVID-19 (maksymalnie 6 miesięcy wcześniej);
 • lub negatywnym wyniku testu (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.

Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej 6 lat oraz osoby podróżujące przez Włochy tranzytem.

Przed wyjazdem do Włoch trzeba też koniecznie zarejestrować się na platformie  EU Digital Passenger Locator Form.

Koronawirus we Włoszech. Zalecenia dla turystów

Wybierając się na wczasy do Włoch, należy pamiętać o obowiązujących na terenie kraju obostrzeniach. Włoskie władze zalecają unikanie w miarę możliwości przebywania w miejscach publicznych, a zwłaszcza unikanie większych skupisk ludzi, szczególną dbałość o higienę/dezynfekcję rąk oraz stosowanie się do wszystkich zaleceń lokalnych władz, oraz służb medycznych.

Należy liczyć się z możliwością wprowadzenia dodatkowych obostrzeń przez władze poszczególnych regionów Włoch oraz spodziewać się wzmożonych kontroli i pomiarów temperatury ciała na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych i innych miejscach, w których powstają skupiska ludzkie.

Włochy. Obowiązkowy certyfikat Covid 

We Włoszech już w sierpniu wszedł w życie obowiązek posiadania tzw. zielonej przepustki Covid-19 przy wejściu do lokali gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach, obiektów sportowych i placówek kultury. Green Pass jest wystawiana na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa w ostatnich 48 godzinach. 

Jak podaje na swojej stronie MSZ, przepustka covidowa we Włoszech od 6 sierpnia jest wymagana do:

 • spożywania posiłków przy stoliku wewnątrz lokali gastronomicznych;
 • wstępu na spektakle, koncerty, pokazy oraz wydarzenia i zawody sportowe;
 • muzeów, miejsc kultury (w tym kin, sal koncertowych, teatrów etc.) i wystaw;
 • basenów, pływalni, SPA (również na terenie obiektów wypoczynkowych/noclegowych);
 • targów, festiwali i wydarzeń wystawienniczych, kongresów i konferencji;
 • uzdrowisk, parków tematycznych i rozrywki;
 • centrów kulturalnych, społecznych i rekreacyjnych – wyłącznie w odniesieniu do przestrzeni zamkniętych i z wyłączeniem centrów przeznaczonych dla małych dzieci;
 • salonów gier, zakładów bukmacherskich, sal bingo i kasyn;
 • konkursów publicznych.

Zielona przepustka we Włoszech jest obowiązkowa dla wszystkich osób powyżej 12 lat. Są jednak wyjątki. Jak podaje MSZ, "wymóg okazania certyfikatu nie dotyczy osób nieobjętych krajowym programem szczepień przeciw COVID-19 zgodnie z przepisami włoskimi, tj. dzieci poniżej 12 roku życia, oraz osób posiadających zaświadczenie lekarskie o istnieniu przeciwwskazań dla szczepienia".

Od 1 września certyfikat covidowy jest także obowiązkowy dla osób podróżujących transportem publicznym. Pasażerowie przemieszczający się za pośrednictwem samolotów (również tych krajowych), pociągów międzyregionalnych, autobusów, promów czy statków również będą musieli mieć przy sobie to zaświadczenie.

Oprócz tego od 15 października tzw. paszport covidowy jest  niezbędny w każdym miejscu pracy w kraju - będą musieli okazywać go pracownicy wszystkich sektorów (niezależnie od podstawy prawnej zatrudnienia). W przypadku nieposiadania takiego certyfikatu pracownik zostanie zawieszany w swoich obowiązkach, ale nie zostanie wyrzucony z pracy. 

Koronawirus. Jakie obostrzenia obowiązują we Włoszech?

 • We Włoszech obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa we wszystkich przestrzeniach zamkniętych innych oraz na świeżym powietrzu, jeśli nie jest możliwe zachowanie dystansu od innych.
 • Na plażach musi zostać zachowana odległość 1,5 metra między leżakami. Przy wejściach na teren włoskich plaż może być mierzona temperatura.  
 • Na dworcach autobusowych, kolejowych i lotniskach mogą obowiązywać pomiary temperatury podróżujących
 • Turyści, którzy planują wyjazd na Sardynię, muszą zarejestrować się na stronach regionu lub za pośrednictwem specjalnej aplikacji „bezpieczna Sardynia".
 • We włoskich hotelach przy wejściu może być mierzona temperatura. Należy zachowywać bezpieczny dystans od innych, a windzie obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa. Zalecane są również płatności elektroniczne. 

Źródło: gov.pl