Zamknij

Włochy luzują obostrzenia. "Patrzymy w przyszłość z większą ufnością"

14.06.2021 12:27
Włochy luzują obostrzenia. "Patrzymy w przyszłość z większą ufnością"
fot. SHUTTERSTOCK

W poniedziałek 14 czerwca białą strefą minimalnych restrykcji objęto kolejne regiony m.in. Lombardię, Emilię-Romanię i Apulię. Oznacza to, że obecnie w tej strefie znajduje się już ponad 40 milionów Włochów, czyli dwie trzecie ludności.

Obecnie średnia liczna przypadków zakażeń koronawirusem we Włoszech wynosi 26 na 100 tysięcy mieszkańców. Spada liczba zgonów, nowych zakażeń i pacjentów w szpitalach. Jak zaznacza minister zdrowia Roberto Speranza, cała Italia ma teraz jedną z najniższych w Europie średnich występowania zakażeń.

"To zachęcający rezultat, który pozwala nam patrzeć w przyszłość z większą ufnością" - oświadczył.

W związku z tym rząd zdecydował się na poluzowanie obostrzeń i kolejne regiony objął białą strefą minimalnych restrykcji.

Włochy. Dwie trzecie ludności w strefie minimalnych restrykcji

W poniedziałek białą strefą minimalnych restrykcji objęto kolejne regiony: Lombardię, Lacjum, Emilię-Romanię, Piemont, Apulię oraz prowincję Trydent. 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że wcześniej białą strefę wprowadzono w Abruzji, Ligurii, Umbrii, Wenecji Euganejskiej, Molise, Friuli- Wenecji Julijskiej i na Sardynii. W regionach tych pozostał jedynie zakaz zgromadzeń oraz wymóg noszenia maseczek, także na zewnątrz. Jego zniesienia oczekuje się najwcześniej w połowie lipca.

Z kolei godzina policyjna przestała obowiązywać na większości terytorium kraju po ponad siedmiu miesiącach. W pozostałych rejonach zaczyna się o północy i trwa do 5:00 rano.

W całych Włoszech godzina policyjna ma zostać zniesiona tuż przed szczytem sezonu wakacyjnego, czyli 21 czerwca w związku ze stałą poprawą sytuacji epidemiologicznej.

Zniesienie większości restrykcji we Włoszech to również dobra wiadomość dla turystów, zarówno krajowych i zagranicznych. Ten sezon letni, drugi w pandemii, zapowiadany jest z optymizmem. Prawie 4 miliony Włochów wybrały czerwiec na letnie wakacje - o 25 procent więcej niż przed rokiem.

Zadowolona jest także branża gastronomiczna. Zniesienie godziny policyjnej oznacza możliwość przyjęcia większej liczby gości, zwłaszcza w biały strefach, gdzie nie obowiązują już limity liczby klientów przy stoliku w lokalach.

RadioZET.pl/PAP(Sylwia Wysocka)