Zamknij

Włochy wprowadzą nowe obostrzenia. Obowiązkowe maseczki na otwartej przestrzeni

06.10.2020 12:32
Włochy - turystka w maseczce
fot. Shutterstock

We Włoszech w ostatnich dniach odnotowano najwyższy od pięciu miesięcy dobowy wzrost liczby zakażeń. Minister zdrowia, Roberto Speranza, poinformował, że rząd wprowadzi obowiązek noszenia maseczek na otwartej przestrzeni i w kontaktach między osobami, które ze sobą nie mieszkają. Władze planują też przedłużenie stanu wyjątkowego, który obowiązuje we Włoszech do połowy października. 

W Izbie Deputowanych Roberto Speranza przedstawił podstawowe zasady, jakie zostaną zapisane w oczekiwanym dekrecie rządu dotyczącym nowej fazy pandemii koronawirusa.

Włochy. Obowiązkowe maseczki na otwartej przestrzeni

Wśród trzech "fundamentalnych reguł" Speranza wymienił obowiązek noszenia maseczek w całym kraju również na otwartej przestrzeni, a także podczas spotkań z osobami, z którymi się nie mieszka.

Druga reguła to zachowanie dystansu społecznego. Jak dodał, musi on być egzekwowany i dlatego zapowiedział zaostrzenie kontroli. – Skupiska są realnym ryzykiem, na które nie możemy sobie pozwolić – oświadczył minister. Jako trzecią regułę bezpieczeństwa sanitarnego wskazał mycie rąk.

Speranza przypominał, że trzeba "podnieść poziom czujności". Jego zdaniem warunkiem wkroczenia państwa na drogę ożywienia gospodarczego i wychodzenia z kryzysu jest "wygranie batalii sanitarnej". 

Do tej pory obowiązek noszenia maseczki na otwartej przestrzeni – w miejscach, gdzie mogą tworzyć się spontaniczne zgromadzenia (place, ulice, bulwary nadmorskie) – obowiązywał tylko w kilku włoskich regionach: Lacjum, Kampania, Sycylia i Kalabria. 

Włochy. 'W drugiej fazie koronawirus jest wszędzie"

Minister zdrowia mówił, że dla wszystkich jasne jest to, że zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym sytuacja epidemiologiczna uległa wyraźnemu pogorszeniu, co jest powodem przywracania restrykcyjnych kroków.

– We Włoszech w obecnym momencie sytuacja jest lepsza niż w innych państwach UE; radzimy sobie lepiej w tej drugiej fali pandemii, ale nie możemy się łudzić i sądzić na podstawie danych, że nic nam nie grozi – zastrzegł szef resortu. 

Przypomniał, że w Italii tendencja dobowego wzrostu zakażeń utrzymuje się od dziewięciu tygodni. Jednocześnie wskazał, że doszło do istotnej zmiany przebiegu zakażeń. Nowością, jak mówił minister, jest to, że nie ma już jednego obszaru geograficznego zaatakowanego przez koronawirusa.

– W drugiej fazie koronawirus jest wszędzie i "żaden region nie może czuć się wolny od tego ryzyka" –  ostrzegł Speranza. Ta istotna zmiana w jego opinii wymaga większej koordynacji działań na poziomie całego kraju.

Wyraził także przekonanie, że w związku z tym koniecznością jest przedłużenie stanu wyjątkowego, który obowiązuje do połowy października. Natychmiast po wystąpieniu ministra rozpoczęły się w Izbie Deputowanych prace nad wnioskiem koalicji o jego przedłużenie do 31 stycznia przyszłego roku.

Źródło: PAP