Zamknij

Włochy otwierają plaże i czekają na turystów. Gdzie można planować urlop?

13.05.2021 09:15
Plaża Włochy
fot. Shutterstock

Włochy są już gotowe na przyjęcie zagranicznych turystów. W połowie maja zostaną otwarte plaże w dużej części kraju. Wkrótce ma również zostać zniesiony wymóg 5-dniowej kwarantanny dla przyjezdnych z Unii Europejskiej. 

Już na początku maja władze Włoch zapowiadały, że przygotowują się na przyjazd turystów. "Rezerwujcie wakacje w Italii, nie możemy się was doczekać" – mówił premier kraju, Mario Draghi, zwracając się zarówno do rodaków, jak i cudzoziemców.

Włoskie regiony opracowały już swoje kalendarze oficjalnego otwarcia sezonu letniego. Wszystko – jak zapewniają lokalne władze – ma odbywać się w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu zasad dystansu.

Wakacje 2021. Włochy ruszają z sezonem plażowym

Emilia- Romania nad Adriatykiem, jeden z najpopularniejszych regionów wakacyjnych, już stopniowo otwiera plaże w licznych miejscowościach w oczekiwaniu na pierwszych gości w weekend w połowie maja oraz na turystów z zagranicy w najbliższych tygodniach.

Do 15 maja zostaną otwarte plaże nad morzem w miejscowościach w stołecznym Lacjum, gdzie odpoczywają głównie rzymianie. To między innymi takie kurorty, jak San Felice Circeo i Sperlonga, wyspa Ponza, Santa Marinella, a także Sabaudia, Ostia i Fiumicino.

Od soboty zaprasza Liguria, która w tym roku może poszczycić się największą liczbą najpiękniejszych i najczystszych plaż spośród wszystkich 416 najlepszych we Włoszech. Sobota jest też datą oficjalnej inauguracji sezonu w Toskanii.

Także od 15 maja można wypoczywać w Apulii, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród Włochów i przybyszów z wielu krajów europejskich.

Całe wybrzeże Wenecji Euganejskiej będzie otwarte od 22 maja. W Abruzji od końca kwietnia otwarte są bary i restauracje na plażach. Całkowicie rozpoczną zaś one działalność 1 czerwca.

Jeszcze w ten weekend pierwsi plażowicze będą mogli zacząć wypoczynek nad morzem w regionie Basilicata. Intensywne przygotowania do otwarcia plaż trwają też w Kalabrii i w Marche.

Plaże na Sycylii będą dostępne od niedzieli. Miejscowe władze poinformowały o dużym zainteresowaniu ze strony turystów z USA i Wielkiej Brytanii, którzy rezerwują miejsca w hotelach na lato.

Sardynia jest jeszcze w strefie pomarańczowej podwyższonych restrykcji i czeka na ich zniesienie, co umożliwiłoby inaugurację sezonu letniego od 17 maja.

Włochy. Kiedy zniesienie 5-dniowej kwarantanny?

Włoski minister spraw zagranicznych, Luigi Di Maio, w ostatnich dniach zapowiedział zniesienie obowiązku pięciodniowej kwarantanny dla podróżnych z krajów UE, Wielkiej Brytanii i Izraela.

– Pracujemy nad tym, by znieść minikwarantannę dla osób przyjeżdżających z krajów europejskich, Zjednoczonego Królestwa i Izraela, jeśli będą mieć negatywny wynik testu, zaświadczenie o szczepieniu lub wyzdrowieniu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy  – oświadczył Di Maio.

Zmiany mają dotyczyć też USA. "Zostanie zwiększona częstotliwość lotów wolnych od COVID-19 z USA, a od czerwca zamierzamy znieść kwarantannę dla przybywających stamtąd"  – zapowiedział minister.

Nieoficjalnie włoskie media podały, że obowiązek pięciodniowej kwarantanny wygaśnie 15 maja.

RadioZET.pl/ PAP, gov.pl