Zamknij

Włochy: wakacje w czasach koronawirusa. O czym warto wiedzieć przed podróżą?

18.08.2020 14:39
Rzym, Schody Hiszpańskie
fot. Shutterstock

Włochy od lat są jednym z najchętniej odwiedzanych kierunków przez Polaków. W ostatnim czasie z powodu pandemii koronawirusa wiele osób obawiało się wyjazdu do tego kraju. Jak wygląda sytuacja epidemiczna we Włoszech? Jakie są wymagania wjazdowe i obostrzenia na miejscu? O czym trzeba pamiętać przed podróżą? Podpowiadamy. 

Planujesz wczasy we Włoszech? Przedstawiamy najważniejsze informacje przed podróżą do tego kraju w czasach koronawirusa. 

Koronawirus we Włoszech. Ile jest zachorowań?

Włochy są europejskim krajem, który najmocniej ucierpiał z powodu koronawirusa. Szczególnie trudny dla mieszkańców był początek pandemii. Włoskim władzom udało się na szczęście na jakiś czas zapanować nad rosnącą liczbą zachorowań - do końca lipca nie odnotowano tam więcej niż 400 nowych zakażeń.

Niestety w ostatnim czasie znów napływają niepokojące dane z Włoch. Kraj przeżywa nową falę zakażeń - 1 października odnotowano tam ponad 2,5 tys. nowych przypadków. Średnia wieku zakażonych nie przekracza 40 roku życia. We Włoszech obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych - od 6 wieczorem do godz. 6 rano.

Do tej pory we Włoszech odnotowano łącznie ponad 314 tys. przypadków zakażenia koronawirusem i ponad 35 tys. ofiar śmiertelnych. 

ZOBACZ TAKŻE: Wakacje w Chorwacji a koronawirus. Co warto wiedzieć przed podróżą?

Wakacje we Włoszech. Czy jest obowiązkowa kwarantanna?

Włochy od 3 czerwca zniosły ograniczenia przy przekraczaniu granicy kraju dla osób przyjeżdżających z większości państw Unii Europejskiej, strefy Schengen oraz Wielkiej Brytanii. Zniesiono również obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdżających z tych państw pod warunkiem, że podróżujący nie przebywał w ciągu ostatnich 14 dni poza obszarem tych krajów. W przeciwnym wypadku podróżujących będzie obowiązywała kwarantanna po wjeździe do Włoch.

Od 24 lipca osoby, które wjeżdżają do Włoch z Bułgarii i Rumunii lub przejeżdżały przez terytorium tych państw w ciągu 14 dni przed wjazdem do Italii, podlegają obowiązkowej, dwutygodniowej kwarantannie.

13 sierpnia Włochy wprowadzili też nowe obostrzenia dla podróżnych z Hiszpanii, Malty, Chorwacji oraz Grecji, Osoby, którzy w ciągu 14 dni przed przyjazdem do Włoch przebywały na terytorium tych czterech państw, muszą poddać się testowi na obecność koronawirusa.

ZOBACZ TAKŻE: Wakacje w Grecji a koronawirus. Co warto wiedzieć przed wyjazdem? [PORADNIK]

Sycylia. Wjazd tylko z negatywnym wynikiem testu na COVID

Sycylia zmieniła zasady podróżowania. Od 30 września do 30 października osoby wjeżdżające na Sycylię muszą przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Badanie musi zostać wykonane w okresie do 72 godzin przed wjazdem na terytorium wyspy.

"W przypadku braku takiego zaświadczenia należy poddać się testowi w momencie przybycia na lotnisko lub do portu. Należy liczyć się z długim czasem oczekiwania na wykonanie testu na lotnisku lub w porcie" – napisano w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

Włochy. Zalecenia dla turystów

Wybierając się na wczasy do Włoch, należy pamiętać o obowiązujących na terenie kraju obostrzeniach. Włoskie władze zalecają unikanie w miarę możliwości przebywania w miejscach publicznych, a zwłaszcza unikanie większych skupisk ludzi, szczególną dbałość o higienę/dezynfekcję rąk oraz stosowanie się do wszystkich zaleceń lokalnych władz, oraz służb medycznych.

Należy liczyć się z możliwością wprowadzenia dodatkowych obostrzeń przez władze poszczególnych regionów Włoch oraz spodziewać się wzmożonych kontroli i pomiarów temperatury ciała na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych i innych miejscach, w których powstają skupiska ludzkie.

Koronawirus. Jakie obostrzenia obowiązują we Włoszech?

  • W zamkniętych pomieszczeniach ogólnodostępnych, w środkach transportu zbiorowego oraz miejscach, gdzie nie jest możliwe zachowanie bezpiecznego dystansu, należy nosić maseczkę.
  • Na plażach musi zostać zachowana odległość 1,5 metra między leżakami. Przy wejściach na teren włoskich plaż może być mierzona temperatura.  
  • Na dworcach autobusowych, kolejowych i lotniskach mogą obowiązywać pomiary temperatury podróżujących. Osoby, których temperatura ciała przekroczy 37,5°C, nie są dopuszczane do podróży pociągami na trasach długodystansowych, a w przypadku wyjazdów na teren Lacjum poddawane są badaniu na obecność koronawirusa.
  • Turyści, którzy planują wyjazd na Sardynię, muszą zarejestrować się na stronach regionu lub za pośrednictwem specjalnej aplikacji „bezpieczna Sardynia".
  • We włoskich hotelach przy wejściu może być mierzona temperatura. Należy zachowywać bezpieczny dystans od innych, a windzie obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa. Zalecane są również płatności elektroniczne. 
  • Nowe przepisy: Władze miejscowości Meta na Półwyspie Sorrentyńskim (południe Włoch) wprowadziły obowiązek noszenia maseczki na plaży. Można ją zdjąć wyłącznie pod swoim parasolem i w czasie kąpieli.  

Źródło: gov.pl