Zamknij

Bez bagażu podręcznego na pokładzie. Włosi wprowadzają zmiany w lataniu

02.07.2020 10:20
Bagaż podręczny w samolocie
fot. Shutterstock

Włoski urząd lotnictwa cywilnego poinformował o nowych obostrzeniach w podróżowaniu samolotem. Wprowadzono zakaz wnoszenia na pokład większego bagażu podręcznego. Nie można korzystać też ze schowków bagażowych nad głowami. Zmiany wprowadzono w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa pasażerom w dobie pandemii.

Włoski urząd (ENAC) chce w ten sposób uniknąć tłoku oraz kolejek, które powstają w przejściach samolotu podczas wkładania przez podróżnych walizek do schowków. 

Włochy. Zakaz wnoszenia bagażu na pokład

Nowe przepisy dotyczą przelotów nie tylko krajowych, ale również międzynarodowych. Zabronione jest korzystanie na pokładzie ze schowków nad głowami - "półki bagażowe" muszą pozostać puste w czasie lotu. Nie można też wnosić większych bagaży podręcznych "z kółkami". Pasażerowie mogą zabrać ze sobą na pokład jedynie mniejszy bagaż, plecak lub torebkę, które zmieszczą się pod poprzedzającym fotelem.

Urząd ENAC poinformował także, że pasażerowie nie będą musieli uiszczać dodatkowych opłat z tytułu nadawania ich bagażu podręcznego w luku. Wiadomo jednak, że kwestia opłat pozostanie w gestii przewoźników - w praktyce tanie linie mogą wykorzystać tę sytuację na swoją korzyść finansową. 

Jednocześnie zniesiono nakaz, by pasażerów dzielił w samolocie przynajmniej metr odstępu. Oznaczało to, że połowa miejsc na pokładzie musi pozostać pusta. Obecnie nie ma takiego obowiązku, ale pod warunkiem, że samoloty mają zainstalowane w kabinie filtry HEPA. 

Zagłosuj

Planujesz podróż samolotem w tym roku?

Liczba głosów:

Źródło: www.express.co.uk