Zamknij

Matera we Włoszech może ściągnąć tłumy turystów. To tu kręcono sceny do nowego Bonda

13.10.2021 11:28
Matera, Włochy
fot. Shutterstock

Matera, czyli zabytkowe skalne miasto na południu Włoch, może stać się miejscem przyciągającym tłumy turystów. Tutaj bowiem kręcono sceny do nowej części Bonda "Nie czas umierać". Lokalne władze włoskiego miasteczka liczą na znaczny wzrost liczby odwiedzających, którzy chętnie podążą śladami agenta 007. 

Turystyka filmowa jest coraz popularniejszym trendem. Nic dziwnego, że władze Matery liczą, że ich miasteczko zdobędzie bardzo dużą popularność, opierając się na sławie filmów o Jamesie Bondzie. 

Matera. Miasto liczy na najazd turystów

Wydawałoby się, że malownicze, kamienne miasto widniejące na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO nie potrzebuje dodatkowej reklamy. Okazuje się jednak, że większym wabikiem od pięknych zabytków i krajobrazów jest dla turystów fakt, że Matera stała się tłem dla filmów o słynnym agencie 007.

Już po emisji zwiastuna najnowszej części serii o przygodach Jamesa Bonda w 2019 roku ogromnie wzrosło zainteresowanie wycieczkami do tego włoskiego miasta. Matera bez obecności ekipy pracującej przy produkcji „Nie czas umierać”, nie cieszyła się nawet połową obecnej popularności. Po premierze filmu stała się jednym z obowiązkowych miejsc dla turystów z całego świata. 

Według wstępnych prognoz władz Matery "zwiedzanie miasta śladami Jamesa Bonda" przyniesie wpływy z turystyki rzędu 12 mln euro. 

Jak zauważa "Rzeczpospolita", przykład Matery świetnie pokazuje to, jak skuteczny jest „marketing filmowy”. Spektakularne ujęcia, odpowiedni klimat, widowiskowe sceny – to wszystko można podziwiać w filmie „Nie czas umierać”. Z seansu widzowie wychodzą, mając w pamięci wąskie uliczki miasta i niezwykłe krajobrazy.

Matera, wielokrotnie stanowiła filmową scenerię. Tu kręcone były niektóre sceny do filmu Mela Gibsona “Pasja” czy filmu “Wonder Woman”. Samo miasteczko znajduje się w regionie Basilicata, w prowincji Matera, i liczy trzy tysiące lat. Historyczna część miasta, zwana Sassi, obejmuje unikatowe domostwa drążone w skale, jedynie z murowanymi fasadami. Od 1993 roku miejsce to figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Źródło: Onet, PAP, rp.pl