Zamknij

Na stok tylko z paszportem covidowym. Włochy zapowiadają zmiany na ten sezon zimowy

24.09.2021 09:55
Włochy - stok narciarski
fot. Stankiewicz, Thomas/Travel Collection/East News

Włochy chcą w tym roku umożliwić bezpieczny sezon zimowy. W tym celu ustanowiono nowe zasady obowiązujące na stokach narciarskich. Okazuje się, że tylko osoby z paszportem coviowym będą mogły korzystać z wyciągów. Z tej zasady będą zwolnione jedynie osoby poniżej 12 lat. 

Włochy już szykują się do nadchodzącego sezonu zimowego. W tym celu tamtejsze organizacje narciarskie podpisały protokół sanitarny z zasadami funkcjonowania stoków oraz wyciągów narciarskich. Ma to zapewnić bezpieczeństwo zarówno turystom, jak i pracownikom. 

Włochy. Na narty tylko z paszportem covidowym

Zgodnie z zapowiadanymi zmianami wszystkie osoby, które będą chciały skorzystać z wyciągów narciarskich, muszą posiadać tzw. zielony paszport (w przypadku obcokrajowców to unijny certyfikat Covid). Taki dokument – potwierdzający zaszczepienie, przechorowanie Covid-19 lub negatywny wynik testu wykonanego 48 godzin przed wjazdem do Włoch – trzeba będzie okazać przy kasie danego ośrodka. 

Operatorzy kolejek linowych liczą jednak, że narciarze będą kupować karnety wcześniej przez internet, by unikać kolejek przy kasach. Tutaj warto podkreślić, że karnety – wystawiane na konkretną osobę, bez możliwości przeniesienia ją na kogoś innego – będą mogły również kupić wyłącznie osoby posiadające paszport covidowy. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do 12 roku życia. 

Wyciągi narciarskie będą mogły pracować na pełnych obrotach – dopuszczone jest 100-procentowe obłożenie, ale konieczne będzie zasłanianie nosa i ust. W przypadku kanap z osłonami maksymalne obłożenie to 80 procent. W gondolach oraz wagonikach okna muszą być otwarte.

Zgodnie z ustalonymi wymogami sanitarnymi na ten sezon, strefy przy kasach muszą zostać tak zaplanowane, aby możliwe było utrzymanie co najmniej metrowego odstępu między ludźmi. Wejścia i wyjścia dla narciarzy powinny być rozdzielone – o ile będzie to możliwe. To pracownicy ośrodków muszą regulować ruch klientów.

Oprócz tego w punktach sprzedaży mają być zainstalowane ekrany ochronne. Pracownicy mają obowiązek noszenia maseczek typu chirurgicznego lub wyższego. W przestrzeniach wspólnych muszą być umieszczone płyny do dezynfekcji, ograniczone zostanie też korzystanie z wind. 

Źródło: rp.pl, planetski.eu