Zamknij

Nad Adriatykiem powstała nowa Riwiera San Bartolo. Kolejny wakacyjny raj?

19.07.2021 12:15
Riwiera San Bartolo we Włoszech
fot. Shutterstock

We Włoszech powstała nowa riwiera. Nazywano ją San Bartolo i obejmuje odcinek wybrzeża Adriatyku od miejscowości Gabicce Mare i Gradara do Pesaro w regionie Marche. Jest to 12-kilometrowe spektakularne pasmo dzikiej plaży, zbocza góry i pięknych miasteczek.

Riwiera jest to wybrzeże osłonięte górami, z gwałtownie opadającym ku morzu lądem. Jest to forma charakterystyczna dla regionów o klimacie śródziemnomorskim. We Włoszech od wielu lat nie powstała żadna nowa riwiera. Teraz została utworzona w pobliżu tej najsłynniejszej w kraju, w regionie Emilia-Romania, przyciągającej co roku miliony turystów z wielu krajów Europy.

Nowa Riwiera San Bartolo we Włoszech

Nową riwierę nazwano San Bartolo od góry, która stanowi początek systemu wzgórz przybrzeżnych w tej części Włoch. Znajduje się tam park naturalny, który jest centrum tego pasa wybrzeża.

Porozumienie w sprawie tej inicjatywy podpisali burmistrzowie Gabicce Mare, Pesaro oraz Gradary uznanej trzy lata temu za najpiękniejsze włoskie miasteczko.

– W Italii , gdzie panuje ciągła rywalizacja za wszelką cenę, a lokalne administracje robią sobie na złość, to zdarzenie niebywałe, wzór na przyszłość – podkreślił dziennik “La Repubblica”. Na Riwierze San Bartolo błękit Adriatyku połączy się z zielenią wzgórz – dodała gazeta.

Burmistrzowie przedstawiają ten rejon jako wymarzony teren dla rowerzystów i amatorów wspinaczki oraz miłośników małych warownych starych miasteczek i historii – także dlatego, że w stronach tych bywał Dante.

Zaznaczają zarazem, że nie chcą, aby nowa Riwiera stała się pasem masowo uczęszczanych, pełnych wrzawy plaż. Pozostaną one wolne - nie zostaną zabudowane tradycyjną infrastrukturą, co także będzie ją wyróżniać.