Zamknij

Wakacje we Włoszech bez kwarantanny i restrykcji? Władze zapowiadają zmiany dla turystów

10.05.2021 09:06
Wenecja - lockdown
fot. Agence String / SplashNews.com/East News

Włochy już przygotowują się do sezonu turystycznego. Minister spraw zagranicznych, Luigi Di Maio, zapowiedział zniesienie obowiązku pięciodniowej kwarantanny dla podróżnych z krajów UE, Wielkiej Brytanii i Izraela. Z kolei wiceminister zdrowia poinformował, że już za miesiąc w całym kraju może zostać wprowadzona biała strefa minimalnych restrykcji.

We Włoszech część obostrzeń epidemicznych zostało poluzowanych już pod koniec kwietnia. Teraz władze zapowiadają łagodzenie kolejnych restrykcji, co ma zachęcić turystów do przyjazdu.

Szef włoskiej dyplomacji, po naradzie z ministrem zdrowia Roberto Speranzą, napisał w mediach społecznościowych: "Musimy zaplanować lato tak, aby zdrowie, gospodarka i praca nie zostały wystawione na niebezpieczeństwo".

Dodał, że celem rządu jest otwarcie Włoch dla przybyszów z państw, które osiągnęły wysoki poziom szczepień przeciwko COVID-19 i zniesienie części obostrzeń od połowy maja. To bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy planują wakacje we Włoszech. 

Włochy. Koniec z 5-dniową kwarantanną?

– Pracujemy nad tym, by znieść minikwarantannę dla osób przyjeżdżających z krajów europejskich, Zjednoczonego Królestwa i Izraela, jeśli będą mieć negatywny wynik testu, zaświadczenie o szczepieniu lub wyzdrowieniu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy  – oświadczył Luigi Di Maio.

Nieoficjalnie włoskie media podały, że obowiązek pięciodniowej kwarantanny dla turystów z państw UE, Wielkiej Brytanii i Izraela wygaśnie 15 maja.

Zmiany mają dotyczyć też USA. "Zostanie zwiększona częstotliwość lotów wolnych od COVID-19 z USA, a od czerwca zamierzamy znieść kwarantannę dla przybywających stamtąd"  – zapowiedział minister.

Włochy. Biała strefa z minimalnymi restrykcjami 

Wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri poinformował z kolei, że w połowie czerwca, gdy co najmniej 30 milionów Włochów, czyli połowa ludności będzie już po pierwszej dawce szczepionki, w całym kraju może zostać wprowadzona biała strefa minimalnych restrykcji. 

Sileri odniósł się też do postulatów opóźnienia, bądź zniesienia godziny policyjnej, obowiązującej od godz. 22.00 do 5.00. Argumentem w dyskusji w tej sprawie jest to, że takie obostrzenie może zniechęcić zagranicznych turystów do wakacji w Italii.

– Musimy otwierać kraj stopniowo, równolegle do wzrostu liczby zaszczepionych. Według mnie za dwa tygodnie będzie możliwe przesunięcie godziny policyjnej na północ i zezwolenie na obsługę klientów w środku restauracji – oświadczył wiceminister zdrowia. 

Sileri opowiedział się za tym, by potrzebne do podróży świadectwa szczepień wydawać już osobom po pierwszej dawce preparatu. Dodał, że warunkiem otrzymania specjalnej przepustki umożliwiającej podróżowanie będzie "sprawdzenie w badaniu serologicznym, czy osoba po pierwszej dawce już wytworzyła przeciwciała". 

Źródło: gov.pl, PAP