Zamknij

Włosi mają już paszport covidowy. Mogą łatwiej podróżować po UE

18.06.2021 10:42
Paszport covidowy
fot. Shutterstock

Włochy mają już paszport covidowy. Mieszkańcy tego kraju mogą już pobierać cyfrowy "zielony paszport", który umożliwia dostęp do wydarzeń i obiektów w kraju, a także ułatwia podróże krajowe i zagraniczne.

Paszporty covidowe mają wejść w życie na terenie całej UE od 1 lipca. Popularne europejskie kraje - w tym m.in. Hiszpania i Grecja - już testują unijne certyfikaty COVID. Teraz władze Włoch poinformowały, że obywatele ich kraju mogą już pobierać cyfrowy certyfikat. 

Włochy. Mieszkańcy mogą korzystać z "zielonych paszportów" 

Mieszkańcy Włochy mogą już skorzystać z portalu internetowego, aby starać się o cyfrowy "zielony paszport" potwierdzający, że zostali zaszczepieni, przechorowali Covid-19 lub mają negatywny wynik testu na koronawirusa. 

Odpowiednia strona internetowa włoskiego rządu została uruchomiona w czwartek (17 czerwca), umożliwiając złożenie wniosku o paszport online pod adresem www.dgc.gov.it.

Premier Włoch, Mario Draghi, podpisał dekret o wprowadzeniu certyfikatu umożliwiającego ludziom dostęp do wydarzeń i obiektów w kraju, a także podróże krajowe i zagraniczne.

Nowe paszporty są bezpłatne, zawierają możliwy do zeskanowania kod QR i są dostępne w językach: włoskim, angielskim, francuskim lub niemieckim.

Włochy. Obostrzenia dla podróżujących

We Włoszech stan wyjątkowy został przedłużony do 31 lipca 2020 roku. Osoby przyjeżdżające z Polski do Włoch mają obowiązek przedstawienia przy wjeździe negatywnego wyniku testu na Covid-19 (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Oprócz tego przed podróżą konieczne jest też zarejestrowanie swojego przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form.

Według aktualnie obowiązujących włoskich przepisów zaświadczenie o szczepieniu czy przechorowaniu Covid-19 nie zwalnia z obowiązku posiadania testu. Badania nie muszą wykonywać dzieci poniżej 2 lat. 

Źródło: gov.pl, PAP