Zamknij

Włoska miejscowość szuka mieszkańców. Za przeprowadzkę zapłacą nawet 110 tys. zł

22.10.2020 13:44
Santo Stefano di Sessanio
fot. Gauss Ulrike/East News

Włoska miejscowość Stefano di Sessanio, borykająca się od dłuższego czasu z problemem wyludniania, ma pomysł na przyciągnięcie nowych mieszkańców. Władze chcą płacić nawet 36 tys. zł rocznie przez trzy lata wszystkim tym, którzy zdecydują się tam przeprowadzić. Trzeba jednak spełnić określone warunki. 

Santo Stefano di Sessanio to niewielka miejscowość położona w regionie Abruzja we Włoszech. Według oficjalnych danych mieszka tam tylko 115 osób, a około połowa z nich to emeryci. Młodzi mieszkańcy wyjeżdżają do większych miast, aby znaleźć pracę. Władze zaniepokojone tą sytuacją postanowiły zrobić wszystko, aby przyciągnąć do miasta nowe osoby. I nie chodzi tu o popularną w ostatnim czasie sprzedaż domów za 1 euro

Santo Stefano di Sessanio szuka mieszkańców

Lokalne władze wpadły na nietypowy pomysł, aby zachęcić młodych ludzi do przeprowadzenia się do Santo Stefano di Sessanio. Na czym polega ten program?

Osoby, które zdecydują się na przeprowadzkę do włoskiej miejscowości i prowadzenie tam działalności, otrzymają finansowe wsparcie przez trzy lata (nawet 36 tys. zł rocznie, czyli łącznie ok. 110 tys. zł) oraz jednorazową zapomogę na rozpoczęcie działalności gospodarczej – ponad 90 tys. zł.

Ale to nie wszystko. Władze chcą też zapewnić też mieszkanie za symboliczną kwotę (chodzi o wyjątkowo niski czynsz). Na razie nie są znane jednak szczegóły, bo włodarze dopiero analizują wnioski kandydatów i w ten sposób będą podejmować konkretne, finansowe decyzje. 

– Nie sprzedajemy niczego nikomu. To jest ruch biznesowy. Chcemy tylko, aby wioska mogła dalej żyć – powiedział burmistrz miejscowości, Fabio Santavicca w rozmowie z "CNN Travel".

36. tys. zł rocznie za przeprowadzkę. Jakie są warunki?

Aby otrzymać dofinansowanie od władz, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Pierwszy z nich – trzeba mieć mniej niż 40 lat. Drugi – trzeba być mieszkańcem Włoch lub mieć możliwość przeprowadzki na stałe. 

Władze podkreślają też, że nie chodzi o rozpoczęcie na miejscu jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Program obejmuje wybrane sektory. Poszukiwane są osoby, które chcą prowadzić działalność związaną z turystyką (przewodnicy, biuro informacji), ale także osoby sprzątające, konserwatorzy zabytków, właściciele aptek ora ci, którzy mogą pracować z lokalną żywnością.

Jak podaje CNN, od 15 października, czyli momentu uruchomienia tego programu, wpłynęło już 1500 wniosków. Władze chcą na razie przyjąć 10 osób, czyli pięć par. Z czasem chcą zwiększyć tę liczbę. Szczegóły dotyczące tego programu znajdują się na stronie włoskiej gminy

Źródło: CNN Travel