Zamknij

Włoski region szuka mieszkańców. Zapłaci nawet 110 tys. zł za przeprowadzkę

Nina Czochara
12.09.2019 13:02
Molise we Włoszech
fot. Shutterstock

Władze regionu Molise szukają chętnych, którzy chcieliby zamieszkać w tym włoskim regionie. Za przeprowadzkę oferują łącznie nawet 110 tysięcy złotych. Program ma na celu walkę z wyludnieniem, z którym zmagają się szczególnie południowe regiony Włoch.

Dofinansowanie dla nowych mieszkańców ma przysługiwać osobom, które zdecydują się zamieszkać w najmniej zaludnionych miasteczkach i wsiach włoskiego regionu Molise. 

Region Molise zapłaci za przeprowadzkę

W ramach nietypowego programu nowi mieszkańcy mają otrzymywać 700 euro miesięcznie. Środki mają być wypłacane przez trzy lata. Łącznie dotacja może wynieść nawet 25,2 tysiąca euro, czyli równowartość około 110 tysięcy złotych.

Jaki jest haczyk? Wybrana wioska musi być zamieszkana przez mniej niż 2 tysiące mieszkańców. Co więcej, osoba, która zdecyduje się na przeprowadzkę, musi zobowiązać się do założenia firmy w tym regionie

– Gdybyśmy obiecali jedynie wypłatę pieniędzy, byłby to kolejny gest charytatywny – powiedział Donato Toma, polityk z Molise, w rozmowie z "The Guardian". – Chcieliśmy zrobić więcej. Chcieliśmy, żeby ludzie tutaj inwestowali. Mogą otworzyć dowolną działalność: sklep z pieczywem, papierniczy, restaurację, cokolwiek – dodał.

Donato Toma poinformował, że każde miasto z regionu Molise, zamieszkiwane przez mniej niż 2 tysiące osób, otrzyma dodatkowe pieniądze. Dotacje mają zostać przeznaczone na rozbudowę infrastruktury i promowanie kultury. 

- Nie chodzi tylko o zwiększenie populacji. Ludzie potrzebują również infrastruktury i powodu, by pozostać, w przeciwnym razie skończymy tam, gdzie zaczęliśmy - podsumował włoski polityk. 

Według badań urzędów statystycznych wynika, że od 2014 roku z regionu wyjechało ponad 9 tysięcy osób. W 2018 roku w dziewięciu miejscowościach nie zarejestrowano narodzin ani jednego dziecka.

ZOBACZ TAKŻE:

•  Grecka wyspa szuka mieszkańców. Władze zapłacą tym, którzy się na nią przeprowadzą

•  Zaskakujący konkurs we francuskiej wiosce. Nawet 2 tys. euro za rozszyfrowanie napisu na skale

•  Domy za 1 euro. Nietypowe ogłoszenia w 15 miejscowościach

Źródło: Guardian, TVN24

___

RadioZET.pl/NC