Zamknij

Włoskie miasteczko szuka mieszkańców. Za przeprowadzkę oferuje 3 tys. euro w bonach

Redakcja
04.03.2019 11:38
Ragusa na Sycylii
fot. Shutterstock

Miasteczko Ragusa na włoskiej Sycylii oferuje bony zakupowe w wysokości 3 tysięcy euro rocznie w zamian za... przeprowadzkę. Osoby, które zdecydują się zamieszkać w historycznym centrum miasta, będą mogły płacić bonami w miejscowych sklepach.

Najstarsza część miasta, Ragusa Ibla, leży w jego wschodniej części i uznawana jest za perłę włoskiego baroku. Miejsce to, za sprawą niezwykłego położenia, krajobrazów i zabytków, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przy ciągłym napływie zwiedzających, regularnie spada jednak liczba stałych mieszkańców. Właśnie dlatego miejscowi biznesmeni wpadli na pomysł stworzenia zaskakującej oferty i zatrzymania procesu wyludniania. 

3 tys. euro w bonach dla nowych mieszkańców

- Turyści przyjeżdżają, podziwiają stare kamienice, spacerują uliczkami , a potem pytają nas: „gdzie są stali mieszkańcy?” - powiedział miejscowy biznesmen Daniele La Rosa dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera".

W związku ze zmniejszającą się liczbą mieszkańców, konsorcjum około stu przedsiębiorców i kupców postanowiło wystąpić z inicjatywą, by powstrzymać proces wyludniania Ibly na włoskiej  Sycylii. - Chcemy z tym walczyć w sposób innowacyjny, nie prosząc o publiczne pieniądze - wyjaśnili.

Jak zauważa włoski dziennik, oferując przyjezdnym kartę zakupową wartości 3 tysięcy euro (około 13 tys. zł) rocznie, miejscowy biznes wybiera oryginalną i inną formę ekonomicznego bodźca niż władze wielu miast oraz miasteczek również borykających się z podobnymi problemami. Proponują one na przykład sprzedaż domów za 1 euro.
- Jesteśmy grupą reprezentującą różne branże; są hotelarze tak jak ja, restauratorzy, kupcy, rzemieślnicy; wszyscy jesteśmy skupieni na niewielkim obszarze Ibli. Występujemy z projektem ożywienia naszego miasta, zaczynając od podstawowej części składowej - mieszkańców - wyjaśnił Daniele La Rosa.

Zobacz także

Źródło: tvn24bis.pl

___

RadioZET.pl/NC