Zamknij

Włoskie miasto szuka mieszkańców. Za przeprowadzkę oferuje ponad 21 tys. zł

Nina Czochara
19.02.2020 10:39
Miasto Kampania
fot. Shutterstock

Miasteczko Teora, podobnie jak wiele innych niewielkich miejscowości we Włoszech, ma duży problem z masowym wyludnianiem. Władze, chcąc za wszelką cenę uratować miasto, wymyśliły zaskakujący sposób na przyciągnięcie nowych mieszkańców. Za przeprowadzkę można zgarnąć nawet 21 tys. zł. Trzeba jednak spełnić określone warunki. 

Teora to niewielkie miasteczko we włoskim regionie Kampania, które zamieszkuje zaledwie 1500 osób. Społeczeństwo się starzeje, a młodzi mieszkańcy wyjeżdżają do większych miast, aby znaleźć pracę. Władze zaniepokojone tą sytuacją postanowiły w ciekawy sposób przyciągnąć do miasta nowe osoby. 

Miasto Teora zapłaci za przeprowadzkę

Burmistrz miasta Teora, Stefano Farina, nie zamierza jednak wyprzedawać domów za 1 euro (jak w przypadku innych włoskich miast). W zamian za to postanowił przygotować dotację dla nowych mieszkańców. Plusem jest fakt, że nie trzeba mieć specjalnych funduszy na remont podupadłych nieruchomości. 

Farina uważa, że oferta domów za symboliczną kwotę przyciąga jedynie wakacyjnych wczasowiczów, którzy kupią dom, wyremontują go i będą go jedynie odwiedzać od czasu do czasu.

– Nie wierzę w sprzedawanie pustych domów za 1 EUR, bo to nie zachęca ludzi do pozostania w mieście – powiedział burmistrz w rozmowie z CNN. – Tacy ludzie będą przyjeżdżali tylko na kilka miesięcy w roku. To nie jest rozwiązanie. Ale zamieszkanie i zapisanie dzieci do lokalnej szkoły to coś, co może tchnąć w miasteczko nowe życie – dodał.

Zobacz także

W jaki sposób władze chcą przyciągnąć do włoskiej Teory? Burmistrz zaoferuje potencjalnie nowym mieszkańcom sporą dopłatę finansową. Do wyboru jest 150 euro (ok. 640 zł) wypłacane co miesiąc przez pierwsze 2 lata lub 5000 euro (ponad 21 tys. zł) jednorazowo, jeśli zdecydują się od razu kupić tutaj jakąś nieruchomość. Warto zaznaczyć, że koszt zakupu nieruchomości w tym miasteczku wynosi obecnie około 30 tysięcy euro, a wynajem mieszkania to koszt 200 euro miesięcznie.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z oferty? Stefano Farina nie bez powodu wspomina bowiem o zapisaniu dzieci do lokalnej szkoły. Podstawowy warunek przystąpienia do akcji włoskiego miasteczka jest posiadanie przynajmniej jednego dziecka. Zdaniem organizatorów akcji pojawienie się dzieci w Teorze może ją ożywić. Co więcej, osoby, które skorzystają z dotacji, muszą pozostać w miasteczku przynajmniej przez trzy lata.

Aby otrzymać bardziej szczegółowe informacje na ten temat, należy napisać maila na adres staff@comune.teora.av.it.

ZOBACZ TAKŻE: 

•  Miasto w USA szuka mieszkańców. Oferuje 40 tys. zł za przeprowadzkę na rok

•  Niewielkie miasteczko zapłaci turystom za wizytę. Zaskakująca oferta władz miasta

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC