Zamknij

Jeden z cudów świata zagrożony. Wodospady Wiktorii wysychają

Redakcja
13.12.2019 17:46
Wodospady Wiktorii
fot. Shutterstock

Spektakularne wodospady Wiktorii, znajdujące się na granicy Zambii i Zimbabwe, uznawane są za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata. Niestety miejsce to jest zagrożone i niedługo może przestać istnieć. Tylko w tym roku przepływ wody w wodospadach zmalał o połowę. Prezydent Zambii zaapelował o pomoc w uratowaniu jednego z najpiękniejszych miejsc na świecie.

Wodospady Wiktorii na rzece Zambezi w Afryce od dziesiątek lat przyciągają miliony turystów. Uznano je za naturalny cud świata, a w 1989 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niestety, największa susza tego wieku stwarza obawy, że jedna słynna na całym świecie atrakcja może całkowicie zniknąć. 

Wodospady Wiktorii wysychają

Dotkliwa susza spowodowała, że przepływ wody w wodospadach Wiktorii stał się znacznie mniejszy niż zwykle. Choć poziom wody w porze suchej zawsze się obniżał, specjaliści podali, że ten rok przyniósł drastyczny spadek - zanotowano najniższy przepływ wody od 25 lat.

Prezydent Zambii, Edgar Lungu, skomentował sytuację, mówiąc, że to "wyraźne przypomnienie o tym, co zmiany klimatyczne robią z naszym środowiskiem".

– Czy chcemy przekazać następnemu pokoleniu rzekę Zambezi bez potężnych Wodospadów Wiktorii? Czy chcemy tak przekazać Afrykę? Czy tego właśnie chcemy? – pytał retorycznie w rozmowie z portalem Sky News. 

Prezydent Lungu zaapelował także o pomoc ze strony wysokorozwiniętych państw. Jego zdaniem teraz jest najlepszy czas, by zacząć działać. - Jest nadzieja, ale tylko wtedy, gdy bogate kraje zrobią więcej w ramach walki z globalnym ociepleniem i pomogą biedniejszym narodom w walce z jego efektami - podsumował. 

Zobacz także

Naukowcy podchodzą jednak do tego tematu ostrożnie. Nie chcą całkowicie obarczać winą zmian klimatycznych za zmniejszanie się poziomu wody w wodospadach Wiktorii.

Jak wytłumaczył jeden z hydrologów, Herald Kiling, nauka o klimacie dotyczy dziesięcioleci, a nie poszczególnych lat. Właśnie dlatego czasami trudno ustalić, czy zmiany klimatyczne są przyczyną zmniejszania się poziomu wody, ponieważ susze występują od zawsze. Dodał, że ze stwierdzeniem, iż zmiany klimatu powodują to zjawisko można się zgodzić dopiero wtedy, jeśli do występowania susz będzie dochodziło coraz częściej.

Zobacz także

Źródło: tvnmeteo.pl, fly4free.pl

___

RadiozET.pl/NC