Zamknij

Najpiękniejsze wodospady w Polsce. 10 miejsc, które warto zobaczyć

17.03.2021
Aktualizacja: 03.12.2021 15:03
Wodospad Kamieńczyka, Szklarska Poręba
fot. Shutterstock

Wodospady w Polsce, choć nie są tak spektakularne jak w innych zakątkach świata, bez wątpienia mogą zachwycić. Na mapie naszego kraju nie znajdziemy zbyt wielu tego typu przyrodniczych atrakcji, dlatego tym bardziej warto odkryć ich piękno. Przedstawiamy 10 najpiękniejszych wodospadów w Polsce.

Wodospady tworzą niesamowite krajobrazy. Rzeźbione przez wodne kaskady formacje skalne potrafią zaskoczyć i oczarować. Gdzie w Polsce znajdziemy największe i najpiękniejsze wodospady? Oto 10 miejsc, które warto zobaczyć. 

Wodospad Siklawa, Tatry 

Siklawa (zwana też Wielką Siklawą) to największy wodospad w Polsce. Ma prawie 70 metrów wysokości i rozdziela Dolinę Roztoki oraz Dolinę Pięciu Stawów. Szczególnie pięknie jest tam w słoneczne dni, kiedy charakterystyczna mgiełka powstająca z wody rozbitej na drobne kropelki rozprasza światło i tworzy wielobarwne tęcze.

Wodospad Siklawa, Tatry
fot. Shutterstock

Przez długi czas Siklawa, określana również "królową polskich wodospadów", była natchnieniem dla malarzy i poetów. Najłatwiej dotrzeć do tej przyrodniczej atrakcji, schodząc szlakiem turystycznym z Doliny Pięciu Stawów.

Wodospad Kamieńczyka, Karkonosze 

To najwyższy wodospad po polskiej stronie Sudetów. Spada potrójną kaskadą z wysokości 27 metrów. Warto zajrzeć do ukrytej za środkową kaskadą sztucznie utworzonej groty, nazywanej Złotą Jamą.

Wodospad Kamieńczyka
fot. Shutterstock

Na miejsce można dotrzeć, wybierając szlak turystyczny prowadzący ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. Wodospad Kamieńczyka "zagrał" w kilku scenach do filmu "Opowieści z Narnii".

Wodospad Wilczki, Międzygórze 

Wodospad Wilczki to urokliwy wodospad powstały na przełomie rzeki Wilczki w polskich Sudetach. Ponad 23-metrowe wodne kaskady spadają tu do efektownego kotła eworsyjnego. Z centrum niewielkiej wioski Międzygórze można tam dotrzeć w zaledwie kilka minut.

Wodospad Wilczki, Międzygórze
fot. Shutterstock

Wiele osób uwzględnia tę przyrodniczą atrakcję w czasie wycieczki na Śnieżnik. Wodospad wraz z najbliższym otoczeniem tworzą Rezerwat Przyrody Wodospad Wilczki.

Wodospad Szklarki, Karkonosze

To drugi pod względem wielkości wodospad w polskich Karkonoszach. Znajduje się w środkowej części Wąwozu Szklarki, na wysokości 520 m n.p.m., na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wodospad Szklarki
fot. Shutterstock

Woda spada tu szeroką kaskadą z wysokości ponad 13 metrów i zwęża się ku dołowi (skręcając spiralnie), co nadaje mu unikalny charakter. W pobliżu wodospadu położone jest schronisko PTTK "Kochanówka".

Podziemny wodospad, Złoty Stok

To jedyny podziemny wodospad w Polsce i unikalna na skalę europejską atrakcja. Znajduje się 23 metry pod ziemią, na terenie nieczynnej już Sztolni Czarna, obecnie będącej częścią Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota. Woda spada tu z wysokości 10 metrów. Kaskada jest pięknie podświetlona, co tworzy niesamowity klimat tego miejsca. Do podziemnego wodospadu schodzi się po metalowych schodach siedem pięter w dół, a następnie wydrążonym chodnikiem do Sztolni Czarna.

ZOBACZ TAKŻE:  Termy w Polsce. 10 najlepszych basenów termalnych [LISTA]

Wodospad Wielki, Obidza 

Wodospad Wielki znajduje się na Majdańskim Potoku spływającym głęboką doliną w Paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Jest to naturalny wodospad o wysokości około 5 metrów. Dotarcie do tego miejsca nie przysporzy większych trudności – znajduje się tuż obok asfaltowej drogi, niecałe 3 kilometry od kościoła w niewielkiej miejscowości Obidza.

Wodospad Wielki, Obidza
fot. Shutterstock

Wodospad Podgórnej, Przesieka

To kolejny, niezwykły wodospad położony po polskiej stronie Karkonoszy (trzeci pod względem wysokości w tym regionie). Znajduje się w skalnym wąwozie, na terenie niewielkiej wsi Przesieka.

Wodospad Podgórnej
fot. Shutterstock

Wodospad Podgórnej spada przez trzy progi o łącznej wysokości 10 metrów. Niżej rzeka tworzy urokliwą dolinę z licznymi skałami i niewielkimi progami. Latem nie brakuje chętnych do kąpieli w krystalicznie czystej i zimnej wodzie. Kaskadę najlepiej podziwiać z żelaznego mostku przecinającego rzekę tuż za wodospadem.

ZOBACZ TAKŻE:  Najpiękniejsze doliny w Tatrach. 6 miejsc, które warto zobaczyć

Wodospad Dziki, Karpacz 

To jeden z najpiękniejszych wodospadów w Polsce. Znajduje się w Karpaczu, na rzece Łomnica i jest popularną atrakcją wśród turystów.

Wodospad Dziki, Karpacz
fot. Shutterstock

Wodospad Dziki powstał w wyniku spiętrzenia wód po wybudowaniu na początku XX wieku zapory na Łomnicy. Szeroka wodna kaskada pięknie komponuje się z otoczeniem, tworząc malowniczy krajobraz. Szczególnie magicznie prezentuje się w miesiącach zimowych, gdy zamarzająca woda tworzy rodzaj lodospadu.

ZOBACZ TAKŻE:  Dolny Śląsk: atrakcje i zabytki. 12 miejsc, które warto zobaczyć

Wodospad Siklawica, Tatry

Siklawica nie jest tak wysoka jak Siklawa, ale bez wątpienia warto ją uwzględnić na mapie atrakcji Tatr Zachodnich. Wodospad znajduje się w północnej ścianie Giewontu, w Dolinie Strążyskiej.

Spływa z dwóch niemal pionowo nachylonych ścian. Łączna wysokość wodospadu wynosi 23 metry – dolna ściana ma 13 metrów, a górna 10 metrów. Bez problemu można dotrzeć pod samą Siklawicę – do wodospadu prowadzi żółty szlak z Polany Strążyskiej (czas przejścia to ok. 15 minut w obie strony).

Wodospad Zaskalnik, Szczawnica

Ten niezwykły wodospad można znaleźć w Szczawnicy, w Beskidzie Sądeckim. Wodna kaskada na Potoku Sopotnickim spada z wysokości około 5 metrów. U podnóża wodospadu otoczonego formacjami skalnymi tworzy się niewielki basen. Wszystko to tworzy niezwykle urokliwy pejzaż.

Wodospad Zaskalnik, Szczawnica
fot. Shutterstock

Zaskalnik jest bardzo łatwo dostępny – obok przebiega niebieski szlak pieszy Szczawnica-Przehyba oraz czarny szlak rowerowy Szczawnica–Sopotnicki Potok–Jastrzębi Potok. W pobliżu wodospadu znajdują się również restauracja, leśniczówka i tereny rekreacyjne.