Zamknij

Wulkan na Islandii budzi się do życia. Jego wybuch może doprowadzić do powodzi glacjalnych

20.09.2021 12:48
Wulkan na Islandii
fot. Shutterstock

Wygląda na to, że system wulkaniczny Grímsvötn, który znajduje się pod pokrywą lodowca Vatnajökull, jest gotowy do erupcji. Jeśli do niej dojdzie, może przyspieszyć topnienie lodu, a to z kolei w konsekwencji doprowadzi do niebezpiecznych powodzi glacjalnych.

W połowie marca 2021 roku doszło do wybuchu islandzkiego wulkanu Fagradalsfjall. Od tamtej pory masyw górski cały czas jest aktywny i regularnie wyrzuca z siebie niebezpieczną lawę, gęste chmury dymu, a także popiół i pył wulkaniczny. To najdłuższa erupcja tego grzbietu od 50 lat.

Okazuje się jednak, że w tym samym czasie przebudza się właśnie wulkan Grímsvötn, który ukryty jest pod pokrywą lodowca Vatnajökull. Jeśli wybuchnie, może przynieść to opłakane skutki dla wielu rejonów na Islandii.

Wulkan na Islandii budzi się do życia. Jego wybuch może doprowadzić do powodzi glacjalnych

Grímsvötn to najbardziej aktywny system wulkaniczny na Islandii od przeszło 11 tys. lat. Ma wysokość 1725 m n.p.m. i znajduje się pod lodowcem Vatnajökull. Jego erupcje powodują topnienie lodowca, a ciśnienie i ciepło wydobywające się podczas erupcji z wulkanu unoszą czapę lodową, co prowadzi właśnie do powodzi glacjalnych na tym terenie.

Wygląda na to, że teraz obiekt znów  budzi się do życia i zagraża mieszkańcom wyspy.

Do ostatniej eksplozji wulkanu doszło w 2011 roku, ale eksperci nie mają wątpliwości, że na horyzoncie czai się kolejna. Obserwowane jest stałe podnoszenie się pokrywy lodowca, które jest skutkiem akumulacji magmy pod samą powierzchnią wulkanu. Do tego wszystkiego dochodzą wyraźne sygnały zwiększonej aktywności sejsmicznej w okolicach góry.

Sytuacja jest na tyle napięta, że władze wydają ostrzeżenia dla mieszkańców bytujących u podnóży stożka. Naukowcy na bieżąco monitorują stan góry, ponieważ jej wybuchy zwykle następują dość spontanicznie. Starają się jednak przewidzieć erupcje, gdyż zagrażają one nie tylko ludziom w kraju, ale też latającym nad Islandią samolotom.

Zobaczcie, jak wyglądała erupcja wulkanu na Islandii w 2011 roku.

Źródło: Iceland Monitor/Twoja Pogoda