Zamknij

Wulkany na Hawajach pokryte śniegiem. Rzadkie zjawisko uchwycono na zdjęciach

16.02.2021 12:16
Wulkany pod śniegiem
fot. Shutterstock

Fotografie opublikowane przez NASA Earth Observatory wywołały niemałe poruszenie. Ukazują one wulkany na Hawajach, których szczyty pokryte zostały grubą warstwą śniegu. To niespotykane zjawisko.

Wydawać by się mogło, że gorące Hawaje, które co roku przyciągają tysiące fanów słońca i dużych fal, nie mają nic wspólnego ze śniegiem. Prawda jednak jest zupełnie inna. Właściwie co roku szczyty tutejszych wulkanów pokrywają się białym puchem. I nic dziwnego - ich wierzchołki przekraczają wysokość 4 tys. m n.p.m.

W tym roku doszło tutaj do niespotykanego zjawiska. Śniegu na Mauna Kea i Mauna Loa było tak dużo, że udało się to uchwycić na zdjęciach satelitarnych wykonanych przez Operational Land Imager na pokładzie satelity Landsat-8. Fotki udostępniło na swojej stronie NASA Earth Observatory i zrobiły one na internautach ogromne wrażenie.

Wulkany na Hawajach pokryte śniegiem. Rzadkie zjawisko uchwycono na zdjęciach

Mauna Kea i Mauna Loa to dwa wulkany, które usytuowane są na Hawajach. Pierwszy z nich ma wysokość 4207 m n.p.m., ale pozostaje uśpiony, a drugi jest odrobinę niższy - ma 4169 m n.p.m. - ale jest aktywny. W ostatnim czasie w rejonie Hawajów kilka razy powstawały burze śnieżne, które sprawiały, że szczyty tych gór zasypywał śnieg.

Ostatnie opady były tak obfite, że wulkany przykryła gruba warstwa śniegu. Dała ona mieszkańcom egzotycznych wysp możliwość uprawiania sportów zimowych, ale też sprawiła, że białe wierzchołki widać było aż z kosmosu!

Zdjęcia satelitarne Mauna Kea i Mauna Loa pod śniegiem wykonane zostały przez Operational Land Imager na pokładzie satelity Landsat-8. Dopiero one pokazują, jak bardzo białe szczyty kontrastują z wulkanicznymi skałami usytuowanymi niżej.

Fotografie ukazujące niezwykle rzadko spotykane zjawisko udostępniło NASA Earth Obsevatory. Musicie to zobaczyć!

hawaii_oli_2021037_lrg
fot. Joshua Stevens/NASA Earth Observatory