Zamknij

Wybierasz się do Omanu? Oto 6 miejsc, które warto zobaczyć

Redakcja
17.10.2018 13:11
Oman
fot. Shutterstock

Niesamowite omańskie fiordy wyłaniające się wprost z Morza Arabskiego. Zapierający dech w piersiach Wielki Kanion Omanu. Stolica kraju, Muskat, z najokazalszym meczetem świata. I miasteczko Salala słynące jako kraina kadzideł oraz stolica perfum. Oman to kierunek wciąż mało znany i doceniany. Choć jest wiele powodów, dla których warto odwiedzić ten kraj.

Planujesz wczasy i zwiedzanie Omanu? Oto 6 miejsc, których nie można przegapić podczas wizyty w tym kraju.

1. Muskat: w stolicy Omanu

To miasto zdecydowanie różni się od stolic sąsiednich krajów arabskich. Nie ma tutaj (jak chociażby w Dubaju) futurystycznych drapaczy chmur często przysłaniających całe otoczenie. Jest to zasługą rozporządzenia sułtana, zgodnie z którym nowe budynki muszą zachowywać tradycyjny styl arabski. Wyjątkowe jest też samo położenie Muskatu – w północnej części Omanu, pomiędzy turkusowym Morzem Arabskim a wspaniałymi górami.

Meczet Sułtana Qaboosa
fot. Shutterstock, na zdj. Meczet Sułtana Qaboosa

W stolicy znajdziemy niemal wszystko – począwszy od plaż z drobnym piaskiem, poprzez tradycyjne targi i dzielnice z meczetami, po kurorty z luksusowymi hotelami. Główną atrakcją dla turystów jest nadmorska dzielnica Matrah z tradycyjnym bazarem, na którym można poczuć prawdziwy klimat Orientu. Ogromne wrażenie robi też Meczet Sułtana Qaboosa – jeden z najokazalszych na świecie. Wnętrza świątyni zdobią żyrandole wykonane z kryształków Swarovskiego – największy z nich waży aż 11 ton! Posadzkę zdobi z kolei imponujący, ręcznie tkany dywan (do niedawna największy na świecie). Z zewnątrz zachwycają 45-metrowe minarety świątyni i otoczenie przepięknych ogrodów.

Zobacz także

2. Salalah: arabska stolica perfum

To miejsce wyjątkowe z kilku powodów. Po pierwsze, za sprawą fantastycznych plaż na południowym wybrzeżu Omanu – piaszczystych, ciągnących się kilometrami, otoczonych z jednej strony imponującymi szczytami górskimi. Miejsce to nie jest tak oblegane jak wybrzeże sąsiednich Zjednoczonych Emiratów Arabskich, dzięki czemu można się tutaj cieszyć w spokoju plażowaniem i pięknymi widokami. Wypoczynkowi sprzyja łagodniejszy niż w pozostałej części kraju klimat. Warto odwiedzić plaże Al Fizayah oraz Al Mughsail.

Wadi Darbat
fot. Shutterstock

Ale Salalah (Salala) to nie tylko plaże. Miasto zasłynęło przede wszystkim jako „stolica perfum”. To właśnie tu znajdują się plantacje kadzidła wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niesamowicie prezentuje się też dolina Wadi Darbat, która latem zamienia się w bajeczną zieloną krainę z wodospadami – najpopularniejszy i niezwykle fotogeniczny jest Ayn Khor.

3. Wadi Ghul, czyli omański Wielki Kanion

Okazuje się, że wcale nie trzeba jechać do Kolorado, aby zobaczyć niezwykły kanion. W Omanie znajdziemy bowiem drugi najgłębszy kanion na świecie. Tworzą go dwie połączone ze sobą doliny – Wadi Al Nakhur i Wadi Ghul. Wielki Kanion Omanu znajduje się w pobliżu najwyższych szczytów kraju, przez co otoczenie prezentuje się naprawdę urzekająco. 

Wielbiciele wędrówek mogą wybrać się na najwyższy szczyt Omanu – Dżabal Szams o wysokości 3018 m n.p.m. Nie można dotrzeć na jej sam wierzchołek – mieści się tam bowiem baza wojskowa – ale dostępny jest niższy o 12 metrów punkt, z którego turyści mogą podziwiać wąwóz Wadi Ghul. Dostępne są szlaki dla pieszych (wzdłuż kanionu i pośród opuszczonych wiosek) oraz trasy samochodowe, którymi można dotrzeć niemal na sporą wysokość – najlepiej samochodem z napędem 4x4.

4. Wadi Bani Khalid: królestwo turkusu

Choć na pierwszy rzut oka to miejsce wydaje się turystycznym i skomercjalizowanym, jego piękno kryje się nieco dalej. Wystarczy ruszyć w głąb kanionu, by odkryć turkusowe jeziorko otoczone wysokimi skałami i wodospadami lub pójść jeszcze dalej i odnaleźć bardziej kameralną część, gdzie akweny ukryte są pomiędzy białymi skałkami.

Wadi Bani Khalid
fot. Shutterstock

Odważni mają szansę skorzystać ze specjalnie przygotowanych mostów, z których można skoczyć prosto do turkusowej wody – warto jednak zachować ostrożność, bo jest bardzo głęboko.

Zobacz także

5. Bahla: perła UNESCO

Położone w północnej części Omanu, w cieniu bujnej oazy miasto powinno być jednym obowiązkowych z punktów na turystycznej mapie kraju. To właśnie na terenie Bahli znajduje się XVII-wieczny fort, za sprawą którego miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Bahla - Oman
fot. Shutterstock

Obecna potężna twierdza powstała w miejscu dawnej budowli wzniesionej przez Persów, a następnie zburzonej w 1610 roku. Fort Bahla otoczony jest wysokim, 5-metrowym murem. Z imponującej wieży twierdzy roztacza się panorama na zieloną okolicę miasta. W Bahli warto zobaczyć też tradycyjny bazar oraz XVII-wieczny zamek zadziwiający swoimi rozmiarami.

6. Musandam: kraina fiordów

Musandam to eksklawa Omanu, oddzielona od reszty kraju Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Tutejszy półwysep kryje w sobie coś naprawdę niezwykłego – fiordy. Zapierający dech w piersiach krajobraz tego miejsca tworzą majestatyczne, czerwonawo-pomarańczowe góry wyłaniające się z morza na wysokość dwóch tysięcy metrów. 

Fiordy Oman
fot. Shutterstock

Tysiące lat temu przez znajdującą się tu Cieśninę Ormuz transportowano miedź do Mezopotamii. Obecnie to niesamowita i magiczna oaza spokoju. Aby w krótkim czasie poznać uroki Musandamu, warto wybrać się w rejs tradycyjnym omańskim jednomasztowcem. Okolice półwyspu słyną z klimatycznych wiosek rybackich, malowniczych miasteczek (jak chociażby Dibba), a także rozległych dolin powstałych w wyniku wyschnięcia koryt rzek.

Przeczytaj także: 

•  Jordania – pustynna kraina bogactw i tajemnic

•  Wybierasz się do Izraela? Oto 8 miejsc, które warto zwiedzić

___

RadioZET.pl/NC