Zamknij

Wybrano "najfajniejsze ulice" na świecie. Ciekawy ranking dla podróżników

14.06.2021 11:17
Melbourne, Australia
fot. Shutterstock

Wydawnictwo podróżnicze Time Out opublikowało ranking "najfajniejszych ulic na świecie". W czasie tworzenia tego zestawienia brano pod uwagę ofertę rozrywkową, kulturalną, bazę gastronomiczną oraz "ducha społeczności", czyli relacje między sąsiadami. W ten sposób wyłoniono 10 najlepszych ulic. 

"Każdego roku przeprowadzamy ankietę wśród tysięcy ludzi na całym świecie, aby odkryć najfajniejsze miejsca do życia, pracy i zabawy. Ale w tegorocznym indeksie Time Out Index postanowiliśmy nieco zagłębić się w szczegóły i aspekt lokalny, pytając ponad 27 tys. osób o to, które ulice są ich zdaniem najfajniejsze" – czytamy na stronie portalu "Time Out".

Redaktorzy portalu tłumaczą, że wybór tematu przewodniego tego plebiscytu nie jest przypadkowy. Podkreślają, że ulice to miejsca, które tworzą duszę miast, to na nich toczy się życie towarzyskie, śmiech, gwar rozmów, doskonałe jedzenie i znane jedynie lokalnym zakamarki, który skrywają ciekawe sklepy i bary. 

Smith Street w Melbourne najfajniejszą ulicą na świecie

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęła ulica Smith Street w Melbourne. Jak podkreślają autorzy rankingu, na tej ulicy można znaleźć wszystko - od hałaśliwych pubów, po wyrafinowane winiarnie, sklepy z płytami winylowymi i doskonałe piekarnie. Nocą puby, bary i kluby z muzyką na żywą działają niczym magnes na turystów. W trakcie tej ulicznej wyprawy redaktorzy Time Out polecają zatrzymać się w niewielkim barze Above Board, a rajem dla poławiaczy skarbów może okazać się Vintage Garage, które przepełnione jest jedynymi w swoim rodzaju znaleziskami w stylu retro.

Drugie miejsce na podium zajęła Barcelona z Passeig de Sant Joan. Ta ulica idealnie nadaje się do rowerowych przejażdżek i spacerów. Zielone alejki i dużo miejsc do siedzenia pozwalają w spokoju delektować się specjałami okolicznych knajpek (tu na szczególną uwagę zasługują Granja Petitbo, ChichaLimona czy Sant Joan). Warto również udać się do raju dla miłośników komiksu, czyli Normy – miejsce to w 2018 roku zdobyło nagrodę dla najlepszego sklepu z komiksami na świecie.

Trzeci miejsce to South Bank w Londynie. Targi i stragany z jedzeniem, galerie sztuki – to wszystko znajdziemy na South Bank. Co ciekawe, redaktorzy Time Out jako miejsce dla smakoszy polecają Polish Deli London. W poszukiwaniu pamiątek warto udać się natomiast do Brand Academy.

Czwartą pozycję zestawienia zajęło ulica San Isidro w Hawanie. W rankingu opisano ją jako "płótno malarskie na świeżym powietrzu: okiennice, ściany i opuszczone podwórka są pomalowane sprayem i farbami", tworząc niezwykły artystyczny mariaż. Tym zaś, którzy w życiu i podróży wyznają zasadę "przez żołądek do serca" można polecić Yarini Habana, restaurację, która serwuje ostre kubańskie dania i zabójcze koktajle na wspaniałym, pełnym zieleni tarasie na dachu.

W pierwszej piątce znalazł się Bulwar Zachodzącego Słońca, czyli słynna ulica w Los Angeles, ikona kultury Hollywood. Redaktorzy portalu polecają japoński bar z przekąskami i imponującym asortymentem win ryżowych OTOTO. Tym, którzy cenią sobie relaks w towarzystwie kawy i książki, polecają wizytę w Stories Books and Cafe.

Pierwszą dziesiątkę zestawienia zamykają  Witte de Withstraat w Rotterdamie, Rua Tres Rios w Sao Paulo, Haji Lane w Singapurze, Rua Rodrigues de Faria w Lizbonie oraz Calle Thames w Buenos Aires.

Źródło: PAP, Time Out Index