Zamknij

Poznań z prestiżowym wyróżnieniem. To jedno z najlepszych miejsc do życia w Europie

10.11.2020 14:27
Poznań
fot. Shutterstock

Poznań został wyróżniony w prestiżowym konkursie. Organizacja Best European Destinations umieściła polskie miasto w rankingu najlepszych miejsc do życia, pracy i inwestowania. Stolica Wielkopolski znalazła się w czołowej dwudziestce obok takich miast jak Berlin, Wiedeń, Bruksela czy Bazylea. 

European Best Destination, organizacja turystyczna z siedzibą w Brukseli, przygotowała nietypowy ranking. Jest to lista 20 najlepszych europejskich miejsc do zamieszkania, pracy i zainwestowania dla... Amerykanów.

Ranking powstał zapewne z lekkim przymrużeniem oka z racji wyborów prezydenckich w USA, które wzbudziły wiele emocji wśród mieszkańców. Amerykańskie media podawały, że jedną z najpopularniejszych fraz wyszukiwanych w Google przez Amerykanów było "Dokąd się wyprowadzić?".

Samo zestawienie powstało jednak na podstawie rzetelnych danych i dokładnej analizy wielu czynników. Pod uwagę brano takie kryteria jak m.in. dostępność szkół, poziom życia, system opieki zdrowotnej, koszty życia, dostęp do lotniska z międzynarodowymi lotami, a nawet jakość połączenia internetowego. Zwycięską dwudziestkę wybrano spośród 120 lokalizacji z całej Europy. 

Poznań najlepszym miejscem do życia, pracy i inwestycji

Na prestiżowej liście, jako jedyne miasto z Polski, znalazł się Poznań. Autorzy rankingu wyjaśnili, że stolica Wielkopolski wyróżnia się wysoką jakością życia, wieloma zielonymi przestrzeniami, niskimi wskaźnikami przestępczości oraz licznymi wydarzeniami kulturalnymi. 

Dodano, że Poznań dysponuje bardzo dobrze zachowaną historyczną architekturą, która w ciekawy sposób łączy się z młodym duchem, reprezentowanym przez tłumy studentów.

Doceniono również fakt, że polskie miasto wypada korzystanie cenowo (jeśli chodzi o ceny wynajmu czy jedzenia) w porównaniu do innych europejskich miast, jak np. Niemcy, Szwajcaria czy Francja. 

Autorzy zestawienia w podsumowaniu dodali, że Polska to jeden z najszybciej rozwijających się europejskich krajów, słynący ze świetnej kultury, gastronomii i architektury. 

Na liście European Best Destination, oprócz Poznania, znalazły się takie miasta jak: Braga, Algarve, Azory (w Portugalii), Madryt, Malaga, San Sebastian (w Hiszpanii), Brighton, Berlin, Hamburg, Ateny, Bruksela, Bazylea, Wiedeń, Cork, Dubrownik, Alzacja, Toskania czy Rotterdam.

Zobacz także

Poznań wielokrotnie doceniany

Poznań nie pierwszy raz został doceniony w konkursach organizowanych przez European Best Destinations. W 2019 r. stolica Wielkopolski zajęła piąte miejsce w konkursie na najlepszy cel podróży w 2019 roku w Europie. 

Pod koniec września tego roku Poznań znalazł się też w zestawieniu brytyjskiego dziennika "The Mirror", w którym wyróżniono 12 miast w Europie, które wyglądają jak z bajki.  Autorka tego zestawienia przyznała, że w Poznaniu zachwyciły ją główny rynek z kolorowymi budynkami, piękna architektura oraz żywa atmosfera. Dodała, że warto przespacerować się po brukowanych uliczkach miasta, aby odkryć magię tego miasta. 

Źródło: europeanbestdestinations.com,