Zamknij
Wulkan La Soufriere na Karaibach
5 Zobacz galerię
fot. PAP/EPA

Wulkan La Soufrière obudził się w minionym tygodniu po niemal pół wieku uśpienia, wyrzucając popiół na wysokość około 10 kilometrów i zmuszając tysiące osób do ewakuacji. Zdjęcia satelitarne wykonane przed i po erupcji tego wulkanu pokazują, jak zmieniła się karaibska wyspa Saint Vincent.

Do potężnej erupcji wulkanu La Soufrière doszło w piątek 9 kwietnia. Gruba warstwa popiołu pokrywa obecnie większość obszaru Saint Vincent. Wybuch uśpionego od końca lat 70. wulkanu sprawił, że karaibska wyspa zmieniła się nie do poznania. 

Wyspa przed i po wybuchu wulkanu La Soufrière

La Soufrière wyrzucił w powietrze ciemne chmury popiołu na około 10 kilometrów. Okoliczne regiony pokryły się szarawym pyłem. Zanieczyszczenie pochodzenia wulkanicznego nie oszczędziło niczego, co stało mu na drodze - domów, samochodów i dróg.

Pył zniszczył uprawy, zanieczyścił wodę i doprowadził do śmierci zwierząt. Konieczna była ewakuacja mieszkańców najbardziej zagrożonych regionów.

Zdjęcia satelitarne zostały wykonane nad częścią karaibskiej wyspy pochodzą z 2 kwietnia (przed wybuchem) oraz 13 kwietnia (po potężnej erupcji). Można dzięki nim zobaczyć, jak bardzo zmieniła się wyspa po przebudzeniu się wulkanu. 

Wybuch wulkanu La Soufriere
fot. AFP/East News

Specjaliści ostrzegają, że wulkan może pozostać aktywny przez kilka miesięcy. – Może dojść do kolejnych eksplozji –  ostrzegł Erouscilla Joseph, dyrektor centrum sejsmologicznego Uniwersytetu Zachodnioindyjskiego. Zaznaczył przy tym, że nie sposób przewidzieć, czy będą one silniejsze, czy słabsze od tej, która już miała miejsce.

La Soufrière ostatnio wybuchł w 1979 roku, powodując straty materialne szacowane na 100 mln dolarów. W 1902 r. w wyniku erupcji wulkanu zginęło około 1,6 tys. osób. 

RadioZEt.pl/ Reuters, TVN Meteo, Rp.pl