Zamknij

Wybuch wulkanu w Indonezji. W tym samym miejscu kilka dni temu doszło do trzęsienia ziemi

18.01.2021 09:05
Wulkan Semeru
fot. Shutterstock

W Indonezji doszło do kolejnej erupcji wulkanu. Tym razem dał o sobie znać Semeru, który leży na Jawie. Wyrzucił on na wysokość 6 km gęstą chmurę pyłu wulkanicznego i gorących gazów. Lokalne władze monitorują sytuację i zaalarmowały mieszkańców, aby w każdej chwili byli gotowi do ewakuacji.

Ostatnie miesiące 2020 roku obfitowały w aktywność wulkanów na naszej planecie. Regularnie donosiliśmy o kolejnych wybuchach na sejsmicznych obszarach. Wygląda na to, że początek 2021 roku to kontynuacja tego, co działo się wcześniej.

Niedawno po raz kolejny obudził się do życia wulkan Merapi. Teraz z kolei doszło do erupcji Semeru. Co ciekawe, obie góry leżą na wyspie Jawa, która jest najgęściej zaludnionym obszarem w całej Indonezji. Także w tym regionie ostatnio doszło do trzęsienia ziemi, w wyniku którego zginęło przynajmniej 50 osób.

Wybuch wulkanu Semeru w Indonezji. Okoliczni mieszkańcy w niebezpieczeństwie

W weekend w Indonezji nastąpiła kolejna erupcja wulkanu. Semeru, który liczy 3676 m n.p.m i tym samym jest najwyższym szczytem wyspy Jawa, wyrzucił do atmosfery gorące gazy i gęsty popiół. Wulkanicznego materiału było tak dużo, że przez moment zrobiło się w tym rejonie ciemno.

I choć do tej pory mieszkańcy zamieszkujące pobliskie tereny nie zostali ewakuowani, władze ostrzegają, że powinni być gotowi na taką ewentualność. Eksplozja Semeru jest dla lokalnych niebezpieczna m.in. przez to, że po zboczach wulkanu może spływać ogromna ilość błota. Wszystko przez to, że erupcjom często towarzyszą opady deszczu.

Erupcja to niejedyne, czym martwią się ostatnio ludzie żyjący w tej części Pacyfiku. W piątek na wyspie Celebes doszło do silnego trzęsienia ziemi. Zjawisko o magnitudzie 6,2 doprowadziło do śmierci przynajmniej 50 osób. Indonezja leży na w Pacyficznym Pierścieniu Ognia, gdzie ścierają się płyty tektoniczne - konsekwencją tego jest wzmożona aktywność wulkanów i trzęsienia ziemi.

Przypominamy, że najwyższy szczyt Jawy jest jednocześnie jednym z najbardziej aktywnych wulkanów w Indonezji. Ostatni wybuch miał miejsce w 2020 roku i wówczas ewakuowano 550 osób. W ciągu ostatnich 200 lat zanotowano ponad 60 erupcji - najsilniejsze w 1909 (ok. 600 ofiar śmiertelnych) i 1981 roku (ponad 250 ofiar śmiertelnych i kilkanaście zniszczonych wsi).

Źródło: ABC News