Zamknij

Wybuch wulkanu na La Palmie widziany z kosmosu. Do sieci trafiło niezwykłe zdjęcie

23.09.2021 12:13
Cumbre Vieja
fot. DESIREE MARTIN/AFP/East News

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma rozpoczęła się 19 września i wciąż trwa. Ze szczelin tego stożka wydobywa się śmiertelnie niebezpieczna lawa. Ewakuowano tysiące ludzi, a kilkaset budynków zostało zniszczonych. Wybuch był spektakularny i widziano go nawet w kosmosie. Do sieci trafiło zdjęcie eksplozji wykonane przez astronautę przebywającego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

19 września na wyspie La Palma, wchodzącej w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich, wybuchł wulkan Cumbre Vieja. Aktywność stożka poprzedzona była silnymi wstrząsami sejsmicznymi, jakie zarejestrowano w tym regionie kilka dni przed eksplozją

Od tamtej pory mieszkańcy oraz turyści przebywający w tym hiszpańskim regionie są ewakuowani, gdyż erupcja przybrała ogromne rozmiary. Ze szczelin wulkanu wydobywa się magma, która zmierza w kierunku oceanu i niszczy wszystko, co spotka na swojej drodze.

Do sieci trafiają zdjęcia pokazujące skalę zniszczeń wywołanych aktywności Cumbre Vieja. Ale nie tylko. Także w internecie pojawiła się ostatnio fotografia ukazująca wybuch wulkanu na La Palmie widziany z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wybuch wulkanu na La Palmie widziany z kosmosu. Do sieci trafiło niezwykłe zdjęcie

Cumbre Vieja to aktywny wulkan na wyspie La Palma, leżącej w archipelagu Wysp Kanaryjskich, należących do Hiszpanii. Wulkan ten był dwukrotnie aktywny w ciągu XX wieku, wybuchając w 1949 i 1971 roku, a niedawno, bo 19 września 2021 roku, rozpoczęła się jego kolejna erupcja.

W związku z wybuchem stożka władze podjęły decyzję o ewakuowaniu tysięcy ludzi. Do tej pory prawie 200 ha powierzchni przykryła wydobywająca się ze szczelin góry lawa. Zniszczyła ona też kilkaset budynków, w tym wiele domów. Po internecie krążą nagrania ukazujące, jak gorąca magma (osiągająca temperaturę nawet 1000 stopni Celsjusza) wdziera się na posesje czy do basenów.

W ostatnim czasie do sieci trafiła też fotografia ukazująca wulkan od zupełnie nowej strony. Wykonał ją bowiem astronauta Thomas Pesquet przebywający obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Udało mu się uchwycić moment erupcji właśnie z kosmosu.

Fotografia cieszy się dużym zainteresowaniem obserwatorów, którzy też masowo ją komentują.

Niesamowite.

 

Czy były podobne zdjęcia wykonane w przypadku wybuchów innych wulkanów?

 

Wow - piszą.

A wy co sądzicie o takim ujęciu zrobionym na ISS?