Zamknij

Wybuch wulkanu na karaibskiej wyspie. Tysiące ludzi ewakuowano, do sieci trafiły szokujące nagrania

12.04.2021 12:09
Wybuch wulkanu na Karaibach
fot. Shutterstock

Wybuchł wulkan La Soufrière leżący na karaibskiej wyspie Saint Vincent. Stożek wyrzucił na wysokość 10 km gęstą chmurę pyłu. Ewakuowano tysiące ludzi, a ulice znajdujących się w pobliżu miast pokryte zostały popiołem wulkanicznym.

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że na Karaibach budzi się do życia groźny wulkan. Mowa o La Soufrière, który leży na wyspie Saint Vincent. Przez 40 lat mieszkańcy tego regionu mogli spać spokojnie, ale zmieniło się to w ostatnich dniach.

Początkowo specjaliści odnotowali niewielkie wstrząsy wulkaniczne, które zwykle są wyraźnym sygnałem, że magma i płyny poruszają się blisko powierzchni wulkanu. Jeszcze przed weekendem nastąpiła jego erupcja, a w niebo wystrzeliła chmura gęstego pyłu wulkanicznego. Ewakuowano tysiące ludzi, a do sieci trafiły zatrważające nagrania.

Wybuch wulkanu na karaibskiej wyspie. Chmura pyłu wystrzeliła w powietrze, ulice pokryły się pyłem

Sprawdziły się najczarniejsze scenariusze, których obawiali się eksperci z Obserwatorium Belmont na Saint Vincent. Na wyspie wybuchł wulkan La Soufrière, który pozostawał uśpiony od 40 lat. W czwartek premier Saint Vincent i Grenadyny ostrzegał mieszkańców, że może dojść do erupcji, a w piątek stożek wyrzucił w powietrze dym i popiół wulkaniczny.

Ewakuowano tysiące osób przebywających w pobliżu miejsca zdarzenia. Piątkowy poranny wybuch sprawił, że niebo zrobiło się całkowicie ciemne. Chwilę później popiół osiadł na ulicach pobliskich miast, tworząc tutaj grubą szarą warstwę.

Jeszcze w czwartek, kiedy naukowcy notowali wstrząsy pod powierzchnią La Soufrière, dwa statki wycieczkowe zabrały ze sobą 2,5 tys. obywateli. Zostali oni przetransportowani w bezpieczne miejsce, czyli na sąsiednie wyspy - Barbados, Antiguę, Grenadę i Saint Lucię. Kolejni ludzie byli ewakuowani w następnych godzinach.

Do sieci trafiły szokujące nagrania, które pokazują erupcję wulkanu i siłę zjawiska.

La Soufrière to aktywny stratowulkan położony na wyspie Saint Vincent i jednocześnie jej najwyższy szczyt. Ma wysokość 1220 m n.p.m., a jego wybuchy rejestrowano kolejno w latach 1718, 1812, 1902, 1971 i 1979. Erupcja z 7 maja 1902 spowodowała śmierć 1680 osób.

Źródło: BBC News