Zamknij

Niebezpieczny wulkan budzi się do życia. Wydano alarmy, nawet 7 tys. ludzi musi się ewakuować

09.04.2021 09:05
Wulkan
fot. Shutterstock

W ostatnim czasie obserwowana jest wzmożona aktywność La Soufrière na karaibskiej wyspie Saint Vincent. W związku z tym premier kraju wydał alarm i nakaz ewakuacji dla nawet 7 tys. osób. Wygląda na to, że erupcja stożka jest nieunikniona i może nadejść lada moment.

Premier Saint Vincent i Grenadyny Ralph Gonsalves wydał w czwartek ostrzeżenie przed możliwym wybuchem wulkanu. Zmieniła się aktywność erupcyjna La Soufrière i w związku z tym mieszkańcy wyspy muszą przygotować się na potencjalną katastrofę.

Władze kraju zdecydowały o ewakuacji lokalnych i nakaz ten dotyczy aż 7 tys. osób z ok. 12 regionów. Przypominamy, że wyspa ta leży w obrębie Karaibów i jest największą z archipelagu Saint Vincent i Grenadyny.

Wybuch wulkanu na wyspie Saint Vincent. Nawet 7 tys. ludzi musi się ewakuować

Ostatnie dni okazały się dla mieszkańców Saint Vincent na Karaibach stresujące. Naukowcy z Obserwatorium Belmont na St.Vincent zaobserwowali bowiem w czwartek dość silne wstrząsy wulkaniczne La Soufrière ok. godziny 3 nad ranem czasu lokalnego. Po pierwszym wstrząsie nastąpiły kolejne w ciągu dnia. To wyraźny sygnał, że magma i płyny poruszają się blisko powierzchni wulkanu. A to zwiastuje jego erupcję. 

Po ostatnim wstrząsie dodatkowo zanotowano wydobywanie się pyłu wulkanicznego. Władze wyspy wszczęły alarm i podjęły decyzję o ewakuacji ludzi znajdujących się w regionach najbliżej stożka. W związku z tym swoje miejsca zamieszkania musi opuścić nawet 7 tys. ludzi.

Jak podaje CNN, do pomocy przy ewakuacji dołączyły statki wycieczkowe Carnival Cruise Lines, które zabiorą obywateli Saint Vincent i Grenadyny na sąsiednie wyspy, aby zapewnić im schronienie na czas wybuchu wulkanu.

Każdy statek będzie mógł pomieścić do 1500 mieszkańców, którzy zostaną przetransportowani na sąsiednie wyspy. Zgodziły się one zaoferować schronienie z dala od niebezpieczeństwa. Zostaną podjęte wszelkie środki ostrożności, aby chronić zdrowie i bezpieczeństwo załogi Carnival i pasażerów, którzy wsiadają na statki - powiedział rzecznik linii w rozmowie z CNN.

Przypominamy, że La Soufrière to aktywny stratowulkan położony na wyspie Saint Vincent i jednocześnie jej najwyższy szczyt. Ma wysokość 1220 m n.p.m., a jego wybuchy rejestrowano kolejno w latach 1718, 1812, 1902, 1971 i 1979. Erupcja z 7 maja 1902 spowodowała śmierć 1680 osób.

Źródło: CNN