Zamknij

Wybuch wulkanu w Indonezji. Erupcja wyrzuciła pył i popiół na wysokość 5 km

02.03.2021 13:32
Wulkan w Indonezji
fot. Shutterstock

We wtorek na Sumatrze doszło do wybuchu wulkanu. Sinabung przebudził się po kilkumiesięcznej przerwie i wyrzucił do atmosfery gęstą masę pyłu i popiołu wulkanicznego. Specjaliści podają, że gorąca chmura sięgnęła nawet 5 km wysokości.

Sinabung to czynny wulkan, który zlokalizowany jest w północnej części Sumatry w Indonezji. Ma wysokość 2460 m n.p.m., składa się z czterech kraterów (tylko jeden jest aktywny) i zaliczany jest do stratowulkanów. We wtorek góra przypomniała o sobie okolicznym mieszkańcom - przebudziła się, a z jej środka wydobyła się chmura pyłu i popiołu.

Nikomu nic się nie stało, a eksperci twierdzą, że nie istnieje zagrożenie ze strony wulkanu. Wciąż jednak są czujni i na bieżąco monitorują sytuację. Przypominamy, że ostatnia aktywność tego stożka została zanotowana w sierpniu 2020 roku.

Wybuch wulkanu w Indonezji. Erupcja wyrzuciła pył i popiół na wysokość 5 km

We wtorek na indonezyjskiej Sumatrze doszło do erupcji wulkanu. Tym razem wybuchł Sinabung, który znajduje się w północnej części wyspy. Z krateru wystrzelił potężny słup popiołu i pyłu wulkanicznego, który przysłonił niebieskie niebo. To pierwsza tak duża eksplozja od sierpnia ubiegłego roku.

Aktywność góry stopniowo rosła, a pod koniec 2020 roku specjaliści podnieśli stopień zagrożenia wybuchem w prowincji Sumatra Północna do drugiego, czyli najwyższego. Indonezyjskie Centrum Wulkanologii i Zagrożeń Geologicznych uspokoiło opinię publiczną, podając informację, że nikt nie ucierpiał w wyniku incydentu. Zalecono jednak, aby zachowywać przynajmniej 3-kilometrowy dystans od krateru.

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, które ukazują lekką panikę wśród okolicznych mieszkańców. Wystraszyli się oni, kiedy niebo zostało zasnute gęstą masą popiołu i dymu wydobywającego się z wulkanu.

Sinabung przez wieki uznawany był za wygasły. Zmieniło się to w 2010 roku, kiedy nagle się przebudził. Zaczął wówczas wyrzucać w powietrze dym i popioły na wysokość 1,5 tys. metrów i toczyła się z niego lawa. W związku zagrożeniem ewakuowano wtedy z okolic ok. 19 tys. osób.

Przypominamy, że Indonezja leży w regionie tzw. Pacyficznego Pierścienia Ognia, czyli strefy niezwykle aktywnej sejsmicznie. Zdarzają się tu trzęsienia ziemi, a także wybuchy wulkanów. W samej Indonezji znajduje się aż 130 aktywnych stożków.