Zamknij

Potężny wybuch wulkanu na wakacyjnej wyspie. Panika wśród 3 tysięcy mieszkańców

01.12.2020 10:09
Wybuch wulkanu
fot. Shutterstock

Na jednej z indonezyjskich wysp wybuchł wulkan. Aż 3 tysiące osób z pobliskich miejscowości zaczęło w panice szukać schronienia. Do sieci trafiły mrożące krew w żyłach nagrania. Tylko spójrzcie, jak wygląda ten żywioł.

Na wyspie Lembata wybuchł wulkan. Erupcja Lewotolo wywołała ogromne poruszenie wśród tutejszych mieszkańców. Prawie 3 tysiące osób z północno-środkowej części wyspy zaczęło w popłochu poszukiwać dla siebie schronienia.

Eksplozja miała miejsce w niedzielę ok. godz. 9 czasu lokalnego. Wulkan wyrzucił w powietrze mnóstwo dymu i popiołu, a także części skał - jest to proces naturalny w przypadku wybuchu. Nie wiadomo nic na temat liczby poszkodowanych w wyniku tego zajścia osób.

Wybuch wulkanu w Indonezji. Mieszkańcy wpadli w panikę

Na jednej z wysp w Indonezji doszło do wybuchu wulkanu. Erupcja nastąpiła 29 listopada o godz. 9.45 czasu lokalnego. Tym razem uaktywnił się położony na obszarze Małych Wysp Sundajskich wulkan Lewotolo. Mieszkańcy z okolicznych miejscowości wpadli w panikę i zaczęli uciekać. Ewakuowało się prawie 3 tys. osób.

Wulkan wyrzucił dym, popiół, a także odłamki skalne na wysokość 4 km. Indonezyjskie służby wydały ostrzeżenie przed wypływającą z wulkanu lawą i przed wydobywającymi się z góry trującymi gazami. Z powodu erupcji zamknięto lokalne lotnisko i zakazano podejmowania jakiejkolwiek pracy w promieniu kilku kilometrów od krateru.

Nagrania z tego zajścia trafiły do sieci. Widać na nich potężną gęste kłęby dymu unoszące się nad kraterem po eksplozji. Szokujące wideo pokazuje też, jak lokalni mieszkańcy uciekają przed katastrofą.

Tego typu zjawiska w tym rejonie nie są niczym niezwykłym. Jak podaje TVN Meteo, w Indonezji znajduje się aż 130 aktywnych wulkanów, które w każdej chwili mogą wybuchnąć. Do kolejnej erupcji może dojść nawet za kilka tygodni.

Źródło: TVN Meteo