Zamknij

Wybuch wulkanu w Indonezji. Ogromne ilości lawy i popiołu zagrażają mieszkańcom

30.04.2021 12:43
Wulkan Merapi
fot. Shutterstock

To już kolejna erupcja stożka leżącego w środkowej części Jawy. W ostatnich dniach wyrzucił on z siebie gęstą chmurę dymu i popiołu, a z jego krateru wydobyła się niebezpieczna lawa. Władze ostrzegają mieszkańców przed potencjalnym zagrożeniem.

Na początku stycznia pisaliśmy o tym, że niebezpieczny wulkan w Indonezji szykuje się do wybuchu. Wcześniej w jego okolicy specjaliści zarejestrowali trzęsienie ziemi, które również mogło sprowokować go do aktywności.

Do pierwszej erupcji Merapi, który leży na wyspie Jawa, doszło w połowie stycznia. Od tamtej pory góra nie daje spać mieszkańcom regionu, gdyż regularnie wyrzuca z siebie pył, popiół, dym i lawę. Do ostatniego takiego incydentu doszło w czwartek 29 kwietnia. Do sieci trafiły nagrania, które pokazują to zjawisko.

Wybuch wulkanu w Indonezji. Ogromne ilości lawy i popiołu zagrażają mieszkańcom

Merapi to czynny wulkan w środkowej części Jawy w Indonezji. Ma on wysokość 2910 m n.p.m. Leży w bardzo gęsto zaludnionej okolicy, w pobliżu dużego miasta Yogyakarta. Wioski położone są do wysokości 1700 m n.p.m. Dlatego każda jego aktywność jest tak niebezpieczna - może bowiem pozbawić życia miliony ludzi.

Podczas ostatniej erupcji, do której doszło w czwartek, stożek wyrzucił z siebie żarzące się chmury lawy i popiołu. Materiał wulkaniczny wyleciał w powietrze na wysokość ok. 2 tys. m.

Władze i specjaliści ostrzegają lokalnych, aby uważali oni na lawę. Szczególnie niebezpieczne są tereny wokół rzek wpływających do Merapi - Kuning, Boyong, Bedog, Krasak, Bebeng, Putih i Gendol.

Przypominamy, że wulkan na Jawie jest jednym z najbardziej aktywnych w całej Indonezji. Spójrzcie tylko, jak jego ostatnia erupcja wygląda na nagraniach, które lokalni zamieścili w sieci.

Źródło: Volcano Discovery, Global Times