Zamknij

Wybuch wulkanu w Indonezji. Władze wydały ostrzeżenia dla mieszkańców

29.07.2021 11:18
Wulkan Sinabung
fot. Shutterstock

Wulkan Sinabung leżący na Sumatrze znów o sobie przypomniał. W środę doszło do erupcji, w wyniku której w powietrze wystrzelona została gęsta chmura pyłu i popiołu wulkanicznego. Władze regionu wydały ostrzeżenia dla mieszkańców, aby nie zbliżali się do krateru.

W Indonezji kilka dni temu po raz kolejny wybuchł wulkan. Spokój mieszkańców zakłóciła tym razem góra Sinabung. Jest to czynny stożek o wysokości 2460 m n.p.m. leżący w północnej części Sumatry.

W środę z krateru wyleciała w powietrze gęsta chmura pyłu i popiołu wulkanicznego. Specjaliści szacują, że sięgnęła ona na wysokość ok. 4,5 km. Władze wydały ostrzeżenia dla mieszkańców, aby nie zbliżali się do stożka.

Wybuch wulkanu w Indonezji. Władze wydały ostrzeżenia dla mieszkańców

W ostatnich dniach nastąpiła erupcja wulkanu Sinabung na Sumatrze w Indonezji. Centrum Wulkanologii i Zagrożeń Geologicznych podało informację, że z krateru uwolniony został popiół wulkanicznych, który w postaci gęstej szarej chmury dotarł na wysokość aż 4,5 km.

Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale władze regionu są czujne i wydały ostrzeżenia drugiego stopnia związane z sytuacją. Zalecono, aby mieszkańcy nie zbliżali się do stożka bliżej niż na odległość 5 km.

Alarmy dotyczą także tego, że ze stożka może wydostać się lawa. W ostatnich dniach monitorowano górę Sinabung i zarejestrowano wzmożoną aktywność w jej wnętrzu.

Do poprzedniej erupcji doszło w maju. Wówczas na pobliskie miasta spadł popiół wulkaniczny, który sprawił, że drogi, samochody i domy pokryte zostały szarym pyłem. Wcześniej z kolei wulkan pozostawał uśpiony aż przez 400 lat. Po tym czasie doszło do erupcji w 2010 roku. W jej wyniku zginęły wówczas dwie osoby. Następna eksplozja miała miejsce w 2014 roku i była dużo gorsza w skutkach - zginęło aż 17 osób.

Źródło: NBC News