Zamknij

Wybuch wulkanu w Japonii. Wydano ostrzeżenia dla wielu mieszkańców

26.04.2021 15:12
Wulkan w Japonii
fot. Shutterstock

W niedzielę na jednej z japońskich wysp doszło do erupcji wulkanu. Tym razem dał o sobie znać znajdujący się w południowej części wyspy Kiusiu Sakurajima. Stożek wyrzucił z siebie gęsty pył i dym na wysokość ponad 2 km, a władze wydały ostrzeżenia dla mieszkańców.

Niedawno pisaliśmy o tym, że wybuchł La Soufrière leżący na Karaibach. W związku z tym zdarzeniem z St. Vincent ewakuowano tysiące ludzi, którzy schronienie znaleźli dopiero na sąsiednich wyspach.

Wygląda na to, że teraz przebudził się kolejny aktywny stożek - tym razem w Japonii. Mowa o Sakurajimie. Erupcja nastąpiła w niedzielę nad ranem, kiedy w powietrze wyrzucona została chmura dymu, pyłu i popiołu wulkanicznego. Lokalna Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenia, z których jasno wynika, że mieszkańcy pobliskich miast powinni być w pełnej gotowości, aby w razie czego uciec przed niebezpieczeństwem.

Wybuch wulkanu w Japonii. Wydano ostrzeżenia dla wielu mieszkańców

Sakurajima to aktywny wulkan w Japonii, w południowej części wyspy Kiusiu, w pobliżu miasta Kagoshima. Tworzą go szczyty - północny (1117 m n.p.m.), centralny i południowy. Od 1955 roku jest on prawie cały czas czynny i wcześniej eksplodował jeszcze w 2020 roku. W kwietniu 2021 roku znów dał o sobie znać.

W niedzielę rano doszło do erupcji wulkanu, która zaniepokoiła mieszkańców. W powietrze, aż na wysokość 2,5 km, wyrzucona została masa pyłu i popiołu. W związku z tym zdarzeniem Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenia dla mieszkańców miast, które znajdują się w pobliżu stożka. Mowa o Kagoshimie i Tarumizu.

Lokalne władze wezwały obywateli do ostrożności i jednocześnie przekazały zagranicznym mediom, że na razie nikt nie ucierpiał. Zaznaczyły jednak, że ci, którzy mieszkają najbliżej, muszą być w pełnej gotowości do ewentualnej ewakuacji.

Specjaliści apelują, aby nie zbliżać się do stożka na odległość mniejszą niż 2 km, gdyż zagrażać mogą nie tylko pył i dym, ale też wyrzucane z niego kamienie i spadające skały. Przypominamy, że zakaz przebywania w okolicach krateru obowiązuje w kraju od 2016 roku. Wygląda na to, że wciąż zostanie utrzymany.

Źródło: Japan Times