Zamknij

Wybuchł wulkan w Ameryce Środkowej. Okoliczne miasta zostały zasypane gęstą warstwą popiołu

26.03.2021 08:54
Wulkan Pacaya
fot. Shutterstock

Leżący w Gwatemali stożek Pacaya w ostatnim czasie dał o sobie znać. Doszło do erupcji wulkanu, która sprawiła, że okoliczne regiony zasypał gęsty pył. Wybuch odczuli na własnej skórze m.in. mieszkańcy stolicy kraju.

Kolejny wulkan w Ameryce Środkowej daje o sobie znać. Tym razem uaktywnił się Pacaya, który leży w południowej części Gwatemali. Już wcześniej rejestrowano sygnały, że może dojść do jego erupcji i tak też się stało.

W ostatnich dniach stożek wyrzucił w powietrze gęstą chmurę popiołu, dymu i pyłu wulkanicznego. Silny wiatr sprawił, że rozproszone one zostały na obszarze nawet 50 km od centrum wybuchu  - zasypana została m.in. stolica kraju.

Wybuchł wulkan w Ameryce Środkowej. Okoliczne miasta zostały zasypane gęstą warstwą popiołu

Pacaya to czynny wulkan w południowej Gwatemali. Ma wysokość 2569 m n.p.m. i leży na terenie parku narodowego „Volcano Pacaya and Laguna de Calderas”. W promieniu 30 km od stożka żyje ponad dwa miliony osób, w tym mieszkańcy stolicy państwa.

W ostatnich dniach doszło do erupcji wulkanu. Wyrzucił on na wysokość 4 km popiół, pył i gęsty dym. Wiejący wówczas silny wiatr sprawił, że cała chmura wulkanicznych wyziewów przeniosła się aż 50 km od stożka i właśnie tam osiadł kurz.

Wydano ostrzeżenia przed wybuchem i zalecano, aby mieszkańcy w miarę możliwości pozostali w domach. Zanieczyszczenia pokryły ulice, domy, a także pola uprawne. Wdychanie tych oparów i pyłu jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Ze stożka w wyniku erupcji wypłynęła również lawa, dlatego zakazano obywatelom zbliżać się do Pacayi na odległość mniejszą niż 5 km. Osoby mieszkające najbliżej usłyszały od służb, że powinny być przygotowane na ewakuację.

Źródło: Reuters