Zamknij

Wyjątkowo ciepły początek roku na Sycylii. Mimozy zakwitły dwa miesiące wcześniej

12.01.2021 10:10
Wyjątkowo ciepły początek roku na Sycylii. Mimozy zakwitły dwa miesiące wcześniej
fot. SHUTTERSTOCK

Na Sycylii z powodu wyjątkowego, jak na styczeń, ciepła zakwitły mimozy - dwa miesiące wcześniej niż zwykle. W niektórych punktach wyspy temperatura sięga nawet 25 stopni Celsjusza.

Sycylia to włoska i największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców. Najwyższym wzniesieniem na wyspie jest wulkan Etna (3323 m n.p.m.), który jest zarazem jedną z największych atrakcji turystycznych, rokrocznie przyciągających tłumy turystów. Na Sycylii panuje klimat śródziemnomorski.

Sycylia: najpiękniejsze miejsca i sposoby na tanie podróżowanie

Na Sycylii jest tak ciepło, że mimozy zakwitły dwa miesiące wcześniej

Mimozy rosnące na południu, gdzie w środku zimy zapanowała wiosenna pogoda, nie dotrwają do Dnia Kobiet 8 marca, kiedy są tradycyjnie wręczane milionom Włoszek.

Na Sycylii jest ponad 900 gospodarstw i firm, które zajmują się hodowlą roślin i kwiatów. Z powodu przyspieszonego kwitnienia mimoz ich hodowcom grozi to, że nie sprzedadzą ich w marcu, co tylko pogrąży całą branżę w jeszcze większym kryzysie, w jakim znalazła się w wyniku zeszłorocznego lockdownu - podkreśla rolniczy związek Coldiretti.

Tragiczna sytuacja ulubionej destynacji Polaków. Turystyka wróciła tam do poziomu sprzed 30 lat

Na wyspie Sycylia w tych dniach słoneczna pogoda mieszała się z gwałtownymi burzami i znacznymi skokami temperatur, co według meteorologów dowodzi realnego ryzyka, że klimat w tym rejonie Morza Śródziemnego zaczyna stawać się tropikalny.

Z kolei duże obszary na północy Włoch znalazły się pod grubą warstwą śniegu, który wraz z lodem przykrył uprawy warzyw i owoców. Zagrożone są zimowe uprawy kapusty, cykorii i brokułów. 

RadioZET.pl/PAP