Zamknij

Wysoka kara dla Ryanaira i Wizzaira. Aż 4 mln EUR grzywny za zmianę polityki bagażowej

Redakcja
22.02.2019 10:12
Lotnisko Ryanair i Wizzair
fot. Michał Adamowski/East News

Ryanair i Wizzair muszą zapłacić odpowiednio 3 mln euro i 1 mln euro kary za zmianę polityki bagażowej. Włoski urząd ds. konkurencji uznał, że tani przewoźnicy, wprowadzając opłaty za duży bagaż podręczny, oszukują pasażerów, po cichu podnosząc ceny biletów.

Obie tanie linie lotnicze zmieniły politykę bagażową od 1 listopada 2018 roku, zgodnie z którą bezpłatnie na pokładzie można przewozić tylko mniejszy bagaż mieszczący się pod fotelem. Włoski urząd uznał, że kwestionowany przepis to "niewłaściwa praktyka handlowa, która "wprowadza klientów w błąd w sprawie właściwej ceny biletu" - podaje Business Insider. 

Rynair i Wizzair ukarani za przepisy dot. bagażu

W czwartek włoski urząd ds. konkurencji wydał wyrok w ciągnącym się od listopada śledztwie, gdzie pod lupę wzięto negatywne zmiany w polityce bagażowej Ryanaira i Wizzair. Ostatecznie kary są bardzo wysokie, bo w sumie obaj przewoźnicy zapłacą 4 mln EUR (ok. 17,3 mln PLN) - 3 mln euro kary dla irlandzkiej linii i 1 mln euro kary dla węgierskiego przewoźnika.

Urząd stwierdził w uzasadnieniu, że oba przedsiębiorstwa - domagając się dodatkowej opłaty za bagaż podręczny - przeprowadziły w sposób nieprzejrzysty podwyżkę cen biletów. Zdaniem włoskiego regulatora, pasażerowie mają prawo oczekiwać, że bagaż podręczny, z którym podróżują, będą mogli zabrać ze sobą bezpłatnie na pokład, w cenie biletu lotniczego. Natomiast dodatkowe opłaty (wynoszące od 5 do 25 EUR) za duży bagaż podręczny nie są niczym innym, jak utajoną podwyżką cen. Do tego wprowadzoną w kompletnie nietransparentny sposób, bo urząd zarzucił też obu liniom, że nie poinformowały pasażerów o zmianach wystarczająco jasno.

Obaj przewoźnicy nie skomentowali jeszcze wyroku, ale jest pewne, że będą się od niego odwoływać. Włoski urząd zażądał, by obie linie lotnicze odniosły się do czwartkowej decyzji w ciągu 60 dni.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: businessinsider.com.pl

___

RadioZET.pl/NC